Inne

Podróż z dzieckiem – porady

W pierwszą wspólną podróż można wybrać się już z kilkumiesięcznym niemowlakiem. Przy czym, niezależnie od wieku dziecka powinno pamiętać się o jego podstawowych potrzebach: spaniu, jedzeniu i czynnościach fizjologicznych. W taką podróż należy wyposażyć się: w apteczkę, picie i jedzenie oraz dodatkowe ubranie dla malucha. Warto także, szczególnie przy dłuższych podróżach, zorganizować dziecku czas.

Apteczka podróżna dla dziecka

Na kilka miesięcy przed zaplanowaną podróżą warto upewnić się, że maluch nie zachoruje, podając mu tran dla dzieci, który wzmocni jego odporność. Ponadto przed wyjazdem zaleca się konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu, który stwierdzi, czy stan zdrowia dziecka pozwala na podróż. Doradzi on także, w jakie lekiwarto zaopatrzyć się przed wyjazdem. Z pewnością na liście powinny znaleźć się: preparaty odkażające, kompresy, plastry i bandaże, zapas stale przyjmowanych leków (o ile dziecko takie zażywa), tabletki na chorobę lokomocyjną oraz preparaty na dolegliwości żołądkowe. Przy wyposażaniu podróżnej apteczki warto wziąć pod uwagę także pogodę i charakter docelowego miejsca podróży. Podczas letnich wakacji zaleca się zabrać ze sobą produkty na ukąszenia owadów oraz preparaty, zapobiegające poparzeniom słonecznym. Natomiast zimą warto wyposażyć się w krem, chroniący przed mrozem.

Najlepszy dla dziecka środek transportu

Zabierając dziecko w podróż bardzo ważny jest środek transportu. Przy jego wyborze powinno uwzględniać się wiek dziecka. Jeśli ma ono kilka miesięcy najlepiej zrezygnować z wielogodzinnej podróży pociągiem lub autobusem i postawić na samolot czy samochód. Podróż tymi środkami lokomocji jest znacznie mniej męcząca dla dziecka ze względu na skrócony, w porównaniu z pociągiem i autobusem, czas jej trwania. Ponadto decydując się na wyjazd samochodem można zrobić postój, aby odpocząć oraz nakarmić dziecko. Warto rozpocząć podróż przed świtem, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch kilka pierwszych godzin podróży prześpi. Ponadto podróżując z dzieckiem poniżej 12 roku życia, obowiązkowo należy wyposażyć się w fotelik samochodowy. Najlepszą opcją będzie wybór rozkładanego siedziska, które będzie zapewniało komfortowy sen.

Jedzenie dla dzieci podczas podróży

Bardzo ważne, zwłaszcza w wielogodzinnej podróży, jest dbanie o picie i jedzenie dziecka. Zaleca się podawanie mu lekkich i zdrowych posiłków podczas postojów. Dobrze sprawdzą się: jogurty, przecierane owoce, naturalne chipsy oraz kanapki z serem i szynką. Natomiast do picia najlepiej podawać niegazowaną wodę mineralną oraz herbatę bez cukru. Równie ważny jest ubiór dziecka, który powinien zapewniać bezpieczeństwo i komfort. Taką funkcję będą spełniały ubrania wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny, która przepuszcza powietrze.

Sposób na nudę w podróży z dzieckiem

Na końcu warto również zadbać o atmosferę i umilić czas podróży dziecku. Najlepszą opcją będzie zabranie jego ulubionych zabawek oraz przygotowanie interaktywnych gier i zabaw, które sprawą, że maluch nie będzie nudził się podczas podróży. Dobrze sprawdzi się: wspólne tworzenie historii, gry słowne oraz muzyczne zgadywanki. Młodszemu dziecku można przeczytać książkę lub puścić bajkę na tablecie lub innym urządzeniu elektronicznym.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾