Inne

Niezwykła więź pomiędzy tatą i dzieckiem

Relacja matka - dziecko
Między matką a dzieckiem istnieje naturalna więź, która wykształca się już wtedy, gdy maluszek noszony jest pod jej piersią. Wsłuchuje się wtedy w bicie serca matki oraz dźwięk jej głosu. Po urodzeniu wtulony w skórę matki zapamiętuje jej zapach i dotyk. Ta niebywała więź zwykle pozostaje bardzo silna przez wiele lat. Najsilniejsza jednak jest w pierwszym roku życia dziecka, kiedy matka pozostaje głównym opiekunem maleństwa, karmi je piersią i zaspokaja wszystkie jego potrzeby.

Relacja ojciec - dziecko

Relacji matki z dzieckiem mogą pozazdrościć ojcowie. Oni, przeciwnie niż matki, muszą sobie na nią zapracować. Jeśli jednak włożą w to trochę wysiłku, może się okazać, że zbudują trwałą wieź na długie lata. Jak wskazują psycholodzy, więź pomiędzy ojcem i dzieckiem jest bardzo ważna w życiu maluszka. Co więcej, potrafi też być niezwykle silna. Czy warto powziąć trud, by ją nawiązać? Zdecydowanie tak. Dla prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje zarówno mamy, jak i taty. Co więcej, każde z nich będzie opiekowało się maleństwem w nieco odmienny sposób i zaproponuje inne zabawy. Mama w podejmowanych zabawach zazwyczaj jest bardziej ostrożna, natomiast tata zachowuje się co najmniej tak, jak gdyby sam był dzieckiem.

Budowanie niezwykłej więzi ojca z dzieckiem

Przez pierwsze tygodnie życia dziecka to głównie matka zaspokaja wszystkie jego potrzeby – karmi, przewija, usypia i pozostaje z dzieckiem w bezpośrednim kontakcie 24 godziny na dobę. Ojcowie zazwyczaj włączają się w opiekę nad dzieckiem, kiedy osiągnie ono już kilka miesięcy. Psycholodzy sugerują jednak, że zbudowanie silnej więzi z dzieckiem będzie znacznie łatwiejsze, jeśli ojciec od początku aktywnie włączy się w opiekę nad niemowlęciem. Dzieje się tak, dlatego że do 3 miesiąca życia, niemowlę wykazuje zdolność wchodzenia w bliższe relacje z każdą osobą, która pojawi się w jego otoczeniu. Warto odpowiednio wykorzystać ten czas i dać się zapamiętać dziecku jako godny zaufania i troskliwy opiekun, który potrafi zająć się nim nie gorzej od mamy. Aby to osiągnąć, już od pierwszych dni życia dziecka należy je przewijać, przytulać, nosić, kąpać i usypiać. Jak się okazuje spokojne i opanowane ruchy panów sprawiają, że to właśnie oni stają się specjalistami od kąpieli i zabiegów pielęgnacyjnych maluszka. Jeśli dziecko karmione jest sztucznymi mieszankami, tata może włączyć się także w karmienie maluszka. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią do wieku dziecka butelkę do karmienia.W opiece nad dzieckiem tacie przyda się także rożek i kocyk dla maleństwa. Wszystkie niezbędne akcesoria dostarczy sklep dziecięcy e-babystuff.pl.

Mów do mnie tato

Noszenie, przytulanie i zabiegi pielęgnacyjne to nie wszystko, co tata może zaoferować swemu dziecku. Bardzo istotne jest także mówienie do maleństwa. Barwa głosu taty, tak odmienna od głosu mamy, do którego zdążyło się przyzwyczaić, przyciąga uwagę niemowlęcia i intryguje je. Jeśli tata, będzie dużo mówił do dziecka, to już po tygodniu będzie ono w stanie odróżnić jego głos od mowy innych mężczyzn. Niska barwa głosu taty ma bardzo duży wpływ na malca. Pozwala mu się uspokoić, a często także zasnąć. Warto zatem, by tata jak najwięcej mówił do dziecka, tym bardziej, że jak dowiodły badania, stymuluje to rozwój komórek nerwowych dziecka, a maluszki, które często wsłuchują się w głos taty, znacznie wcześniej zaczynają gaworzyć i mówić.

Zabawy z maluszkiem

Zabawy z dzieckiem to ulubiony sposób spędzania wolnego czasu ojców z małymi dziećmi. Choć początkowo mogłoby się wydawać, że nie ma zbyt wiele takich zabaw, to inwencja taty jest nieoceniona. Tata stwarza mnóstwo okazji do wspólnych zabaw. Wiele z nich sprawia, że maluszki aż piszczą z radości. Poprzez zabawę okazuje swemu dziecku czułość i miłość. Daje mu poczucie bezpieczeństwa oraz wiarę we własne siły. Zaspokajanie potrzeb maluszka, częste przytulanie go i zabawy stymulują jego rozwój oraz sprawiają, że w przyszłości znacznie lepiej będzie sobie radziło ze stresem i silnymi emocjami.

Materiał partnera

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾