Rodzinne gadżety

Chcesz kupić telefon dziecku? Zobacz, jak nie stracić kontroli nad wydatkami

Zaletą zakupu telefonu dla dziecka jest poczucie kontroli i stałego kontaktu. Telefon w rękach dziecka może też jednak również powodować zagrożenie. Jak się przed nim uchronić?

Kupno telefonu dla dziecka ma plusy i minusy. Oczywistą zaletą jest to, że dzięki telefonowi będziemy mieli z nim stały kontakt, co pozwoli nie tylko kontrolować co się dzieje, ale również zareagować zawsze wtedy, gdy dziecko będzie potrzebowało naszej pomocy. Poza tym telefon to po prostu niezwykle przydatne narzędzie dzięki któremu łatwiej porozumiewać się z rówieśnikami. Dzięki pojawieniu się smartfonów można bez problemu dotrzeć do interesującej informacji. Telefon w rękach dziecka może też jednak również powodować zagrożenie.

Dlaczego telefon na abonament może nie być dobrym wyborem?

Rozmowy przez telefon, wysyłanie smsów, czy korzystanie z internetu to aktywności silnie uzależniające. Dziecko nie zawsze jest w stanie samo się kontrolować, dlatego, jeśli nie będzie miało limitów ograniczających korzystanie z telefonu, może się okazać, że nie tylko będziemy musieli opłacić znacznie wyższe, ale też że z powodu telefonu cierpią najważniejsze sfery życia dziecka – szkoła, kontakty z rodziną, nawet z rówieśnikami. Dzieciństwo i dorastanie to okresy w których kształtują się nawyki niezwykle trudne do zmiany w dorosłym życiu. Jako odpowiedzialni rodzice nie powinniśmy takich zagrożeń lekceważyć.

Szukasz telefonu na kartę? Kliknij i dowiedz się więcej w serwisie Play.

Ogromne ułatwienie

Telefon na kartę pozwala nam, jako płatnikom, w pełni kontrolować telefoniczne i internetowe poczynania dziecka. Jeśli nasza pociecha zbyt szybko zużyje środki z doładowania – po prostu nie kupimy kolejnego. W ten sposób dziecko, po pierwsze, nauczy się oszczędzać środki, a po drugie, nawet jeśli zacznie przekraczać limit połączeń i ilości sms-ów, środki skończą się na tyle szybko, aby nie weszło mu to w nawyk. Telefon na kartę jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. W przypadku dzieci starszych można zawrzeć umowę, że jeśli dziecko nauczy się panować nad ilością środków na karcie, wówczas zastanowimy się nad przejściem na abonament.

Duża konkurencja, korzystne oferty

Usługi telekomunikacyjne na kartę są zazwyczaj nieco droższe niż abonament czy mix, pozwalają jednak uniknąć brania na siebie jakichkolwiek zobowiązań, dzięki czemu jeśli tylko pojawi się jakikolwiek problem z operatorem, będziemy mogli go zmienić bez żadnych konsekwencji. Telefony na kartę znajdują się w ofercie wszystkich operatorów, którzy mocno konkurują o klienta, dzięki czemu łatwo znaleźć propozycję najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb. Do niedawna standardem było na przykład różnicowanie okresu ważności doładowania w zależności od jego wysokości. W chwili obecnej mamy już na rynku telefony na kartę, w których wszystkie doładowania są ważne tyle samo czasu, niezależnie od kwoty. Również same stawki są coraz korzystniejsze. Co prawda nie do tego stopnia, jak w przypadku telefonów na abonament, gdzie połączenia są często nielimitowane, ale jak ustaliliśmy wcześniej – w przypadku dziecka nielimitowane połączenia mogą być po prostu groźne.

​Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾