Rodzinne gadżety

Czym właściwie jest kendama?

Zabawki dla dzieci bywają naprawdę bardzo różne. Produkowane są w dużej mierze z tworzyw sztucznych i inspirowane są postaciami z ulubionych bajek telewizyjnych czy filmów animowanych.

Jednocześnie jednak wciąż istnieje szerokie grono zwolenników trwałych, solidnych zabawek drewnianych, które są wykorzystywane przez kolejne pokolenia dzieci i właściwie wiele dekad są w stanie przetrwać bez żadnych uszczerbków. Do takich drewnianych zabawek, choć nie tylko dla najmłodszych, zalicza się kendamę. Czym ona właściwie jest?

Od gry barowej dla marynarzy, po zabawkę dla dzieci

Najczęściej powielany jest pogląd, że kendama (sprawdź kendamy w sklepie Fourstore: https://fourstore.pl/kendama/) wywodzi się z Japonii, ale istnieje szereg wątpliwości dotyczących jej realnego pochodzenia. Historycy wskazują bowiem, że na terenie Starego Kontynentu, w Niemczech i we Francji taka zabawka zręcznościowa istniała już w XVI wieku. Jeśli rzeczywiście tak było, to dopiero później, najprawdopodobniej wraz z handlarzami udającymi się Jedwabnym Szlakiem do Azji, dotarła ona właśnie do Kraju Kwitnącej Wiśni, a miało to miejsce w drugiej połowie XVIII wieku.

Nie ulega przy tym żadnym wątpliwościom, że kendama jest urządzeniem o wielowiekowej historii, której nie należy lekceważyć. Wiadomo na pewno, że w 1777 roku w Japonii kendamą posługiwali się marynarze i pracownicy portowi. Nie miała ona wówczas statusu zabawki dziecięcej, a raczej zaliczano ją do grona gier barowych. Ponownie w Zachodniej Europie kendama zaczęła się rozpowszechniać na przełomie XIX i XX wieku, a proces ten trwa po dziś dzień.

Wielkim popularyzatorem kendamy był japoński minister edukacji, który właśnie w tym okresie prezentował kendamę jako manualną zabawkę o charakterze edukacyjnym, która może przynieść wiele korzyści w sprawności ruchowej dzieci i młodzieży. Po II wojnie światowej kendama zyskiwała na popularności w Japonii na tyle, że zaczęto w wielu miejscach organizować sportowe rozgrywki, w których mierzyli się zawodnicy w zakresie sprawności posługiwania się kendamą.

W 1975 roku Fujiwara Issei, pisarz literatury dziecięcej pochodzący z Japonii zdecydował się spisać zasady obowiązujące podczas gry w kendamę. To on również powołał krajową federację JKA – Japan Kendama Association.

Czym właściwie jest kendama?

Wiemy już, skąd prawdopodobnie kendama pochodzi. Ale czym ona jest? Jak wygląda? Na pierwszy rzut oka kendama przywodzi na myśl młotek, który na zaostrzonym trzonku ma umieszczoną kulę. Młotek po obu stronach ma wgłębienia, które pozwalają na podbijanie owej kulki drewnianej, przymocowanej do całej konstrukcji zabawki przy użyciu sznurka.

Zgodnie z oficjalnymi zasadami gry w kendamę, przyrząd ten składa się z kilku elementów:

  • Trzonka – KEN,
  • Elementów trzonka – Big cup, small cup oraz botton cup,
  • Szpikulca – Spike,
  • Kulki z dziurką – Tama.

Gra w kendamę polega na tym, aby po zwolnieniu z trzonka młotka kulki, tak podbijać ją obiema stronami młota, aby z powrotem umieścić ją na trzonku. Kendama wymaga precyzji, cierpliwości i pewności ręki. Wyrabia zdolności manualne, dlatego granie w nią jest polecane najmłodszym. Można przyrównać ją do gry „cup-and-ball”, po polsku „kubek i kulka”. Oryginalna kendama jest drewniana, wykonana najlepiej z wysokiej jakości drewna bukowego.

Sprawdź: Sklep Fourstore

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾