Inne

Jak wybrać odpowiedni dywan dla dziecka?

dywan dla dziecka

Urządzanie pokoju dziecięcego nie jest tak łatwą kwestią, jak można by przypuszczać. Pokój dziecka pełni wiele funkcji jednocześnie – jest sypialnią, pokojem zabaw i nauki. Dlatego też przy wyborze odpowiednich elementów wystroju należy rozważyć kilka zmiennych, m. in. dostosowanie designu do wieku dziecka, zapewnienie mu bezpieczeństwa, ułatwienie spokojnego snu i zrównoważonego rozwoju, a także łatwość czyszczenia różnych powierzchni.

Wady i zalety dywanów dla dzieci

Dywany i wykładziny dedykowane do pokoju dziecięcego to nie tylko element dekoracyjny, choć niewątpliwie przydają pomieszczeniu przytulności i stylu. Dywany są bardzo praktyczne – skutecznie wygłuszają pomieszczenie wspomagając zdrowy i spokojny sen dziecka, ocieplają podłogę, a także pomagają zwiększyć poziom bezpieczeństwa podczas zabaw (redukują ryzyko poślizgnięcia się i amortyzują ewentualne upadki). Mimo wielu zalet, warto także pamiętać, że wykładzina to także element gromadzący kurz, dlatego najlepszą opcją jest dywan, który można łatwo zwinąć i wyczyścić.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność

Wybierając dywan dla dziecka, w pierwszej kolejności należy pomyśleć o bezpieczeństwie pociechy. Jeśli dziecko jest alergikiem, lepiej nie zastanawiać się nad dywanem z wełny, która jest silnym alergenem. W tym przypadku warto zdecydować się na dywan z tworzyw sztucznych.

Dla dzieci, najlepiej wybrać dywan z krótkim włosiem, gdyż modele z wysokim runem okażą się znacznie bardziej kłopotliwe w czyszczeniu (choćby usunięcie kawałków plasteliny z dywanu może okazać się niełatwym i czasochłonnym zadaniem). Dobrym rozwiązaniem są dywany, które można prać w pralce, co znacząco ułatwi utrzymanie ich w czystości. Zwykle są one wykonane z bawełny oraz posiadają certyfikaty jakościowe i bezpieczeństwa.

Dywany dla dzieci dostosowane do wieku pociechy

Na koniec, warto zastanowić się nad wyborem kolorystyki i ewentualnego nadruku na dywanie. Dla małych dzieci najlepsze okażą się wykładziny w neutralnych, pastelowych barwach, gładkie lub z delikatnymi nadrukami, jak np. chmurki czy gwiazdki. Dla nieco starszych pociech, lepszym wyborem będzie wykładzina z nadrukiem dostosowanym do zainteresowań dziecka. Odpowiednio dobrany dywan zapewni dziecku bezpieczne i radosne miejsce do zabawy. Ważne, by był na tyle praktyczny, by utrzymanie go w czystości było możliwie łatwe.

 

Artykuł zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾