Czy wszystkie zabawki muszą mieć atest?

Dzieciństwo, to jeden z najważniejszych okresów w życiu każdego człowieka. Wówczas rozwija się nie tylko jego ciało, ale i kształtuje osobowość. To jaki dziecko będzie miało charakter zależy przede wszystkim od jego sposobu wychowania, oraz, elementów pośrednich jakimi jest otaczane. Mowa tu chociażby o grupie rówieśniczej, bajkach które ogląda, a co za tym idzie zabawkach, które go cieszą. Jeśli chodzi o dobre zabawki, to w tym wypadku chodzi nie tylko o to, aby spełniały swoją rolę wychowawczą i rozwijały wyobraźnie dziecka, ale i o to, by były maksymalnie bezpieczne. W związku z tym większość zabawek posiada tak zwany atest, ale czy na pewno w każdym przypadku jest to konieczne?

O co chodzi z bezpieczeństwem zabawek?

Zanim jednak przejdziemy do najpopularniejszych nazw oznaczających bezpieczeństwo zabawki, krótko o tym pod jakim względem zabawki mają być bezpieczne. Tu przede wszystkim należy wziąć pod uwagę najmłodsze dzieci (od 0 do 3 lat), bezpieczeństwo zabawek wiąże się w tym przypadku z brakiem możliwości połknięcia przez dziecko drobnych części, gdzie prawidłowa zabawka zwyczajnie nie powinna ich zawierać. W przypadku nieco starszych dzieci wpływ może mieć waga zabawki, oraz czasem spotykane ostre zakończenia, zwłaszcza, gdy zabawka wykonana jest z plastiku. W takim wypadku może bowiem dojść do skaleczenia. Dlatego warto kupować je swoim pociechom ze sprawdzonych miejsc takich jak hurtownia zabawek DIKI.

Najbardziej znane znaki bezpieczeństwa

CE – obowiązkowy certyfikat dla wszystkich wyprodukowanych zabawek na terenie Unii Europejskiej. W przypadku tego oznaczenia mamy do czynienia z ogromną odpowiedzialnością ze strony producenta, który nadaje ten certyfikat wtedy, gdy ma stu procentową pewność, że produkt jest bezpieczny. Wszystko to jednak odbywa się po dokładnym zapoznaniu się z dyrektywami prawnymi dotyczące chociażby bezpieczeństwa czy ochrony środowiska. CE musi być też dokładnie widoczne na opakowaniu, lub załączonym dokumencie.

EN71 – kolejny warunek europejski, który wyznacza wymogi bezpieczeństwa do użytkowania zabawek. EN71, to warunek aby produkt mógłbyś sprzedany na terenie Unii Europejskiej.

EN 71-1 – to informacja na temat właściwości mechanicznych i fizycznych zabawek dla dzieci poniżej 14 miesiąca życia.

 EN 71-2, to informacja dotycząca  materiałów łatwopalnych i palności zabawek. Pojawia się więc ostrzeżenie, żeby dana zabawka nie miała bliskiej styczności z ogniem.

EN 71-3, tu mamy szereg przydatnych szczegółów dotyczących pierwiastków chemicznych z których wykonana jest zabawka. Materiały z jakich jest wykonana analizowane są chociażby pod względem stymulacji działania kwasy żołądkowego. W ten sposób też określa się, czy zabawka może ewentualnie bezpiecznie trafić do ust dziecka. Atest ten nie jest zawarty na opakowaniu.

Materiał partnera zewnętrznego

Podobne

Polecani producenci

  

Rekomendowane gadżety

    

Dla tatusiów

   

Na prezent