Rodzinne gadżety

Jak wybrać najszybszy internet?

To, co nas czasami wkurza! Wooooolny internet... co z tym zrobić? Tata Małego Człowieka ma kilka pomysłów;)

W dobie nowoczesnych rozwiązań i technologii większość z nas nie wyobraża sobie życia bez stałego dostępu do sieci internetowej. Dobrze, by zapewniała nam odpowiednią, dostosowaną do naszych potrzeb prędkość. Co zatem zrobić, by, kupując usługę, wybrać tę o najlepszych parametrach?

Przede wszystkim niezależnie od producentów kuszących nas swoimi ofertami warto samodzielnie przekonać się o prawdziwości ich obietnic, przeprowadzając test prędkości łącza (można go wykonać np. na stronie Inea.pl). To narzędzie, które bez problemu znajdziemy w większości standardowych wyszukiwarek, z których korzystamy. Dzięki niemu przekonamy się, ile megabitów na sekundę przepływa przez wybraną przez nas sieć (im więcej, tym lepiej). Zanim jednak rozpoczniemy jakiekolwiek badanie, warto poznać, co oznaczają dane, jakie możemy dzięki niemu uzyskać.

Szybkość ściągania
Powyższa informacja służy nam do określenia maksymalnej prędkości, z jaką pobieramy dane na komputer. Dotyczy ona nie tylko tego, jak szybko ściągamy pliki w postaci różnego rodzaju programów, lecz także tego, jak długo ładują nam się witryny lub muzyka, której słuchamy w sieci. Informacja ta okaże się zbawienna dla tych spośród miłośników wirtualnego świata, którzy najczęściej korzystają z internetu po to, by móc wykonywać wymienione aktywności w możliwie najkrótszym czasie.

Szybkość wysyłania
Drugi z pomiarów pokazuje nam natomiast, ile wynosi najwyższa prędkość, z jaką jesteśmy w stanie przesyłać dane na serwery. Dobra szybkość tego parametru przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy wgrać do internetu film lub chcemy Jak wybrać szybki internetskopiować do chmury nasz album ze zdjęciami. Zazwyczaj wielu dostawców oferuje nam internet, w którym prędkość ściągania zdecydowanie przewyższa prędkość pobierania danych, dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas podpisywania umowy.

Ping
Ostatni z pomiarów zaś daje nam wreszcie informacje o czasie, jaki nasza sieć potrzebuje do połączenia się z serwerem. Innymi słowy: jest to opóźnienie między zapytaniem, które wysłaliśmy, a odpowiedzą, którą uzyskaliśmy z serwera. Parametr ten odgrywa istotną rolę dla tych, którzy z zainteresowaniem oddają się wymagającym grom o rozwiniętej dynamice, ale przyda się również tym, którym zależy na dobrej łączności z siecią.

Podsumowując, poza przeprowadzeniem testu prędkości naszego internetu, warto przyjrzeć się również innym jego cechom. Może bowiem okazać się, że mimo zadowalającej szybkości usługi, jej cena będzie zbyt wygórowana. Z drugiej jednak strony, producenci sieci coraz częściej zaskakują nas różnego rodzaju promocjami, oferując dla nowych klientów korzystne pakiety, dostęp do łącza z nielimitowanym transferem danych czy dodatkowe urządzenia elektroniczne w postaci tabletu lub notebooka. Dlatego też, zanim podpiszemy umowę z dostawcą, zapoznajmy się z rodzajami sieci dostępnymi w naszym mieście i wybierzmy tę spośród nich, która będzie najlepiej odpowiadać naszym wymaganiom.

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾