Inne

Gorset ortopedyczny na wady kręgosłupa

gorset

Gorset ortopedyczny najczęściej jest stosowany przy wadzie postawy, jaką jest skolioza, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa. Najlepsze rezultaty daje noszenie gorsetu bostońskiego, Cheneau lub doniczkowego.

Co to jest gorset ortopedyczny?

Gorset ortopedyczny jest ortezą tułowia stosowaną w ramach leczenia nieoperacyjnego u osób ze schorzeniami kręgosłupa. Pozwala uzyskać w nim symetrię poprzez lepsze rozłożenie sił i zwiększenie stabilizacji pleców. Tego typu sprzęt powinien zostać indywidualnie dopasowany do każdego pacjenta w zależności od rodzaju schorzenia, na które cierpi. W wadach kręgosłupa, czyli wadach postawy, można użyć np. prototrzymacza taśmowego, który jest miękki. Ma na celu przypominać pacjentowi o tym, aby samodzielnie poprawiał postawę. Gorsety najczęściej stosowane są przy skoliozie, czyli bocznym skrzywieniu kręgosłupa w trzech płaszczyznach.

Na jakiej podstawie dopasowuje się gorset?

Gorset dopasowuje się po diagnozie schorzenia. Aby ocenić zakres problemu, najlepiej wykonać zdjęcie rentgenowskie (RTG). Niekiedy potrzebny jest również rezonans magnetyczny. RTG pokazuje, jak duży jest kąt skrzywienia kręgosłupa, czyli tzw. kąt Cobba. Pozwala to na dokładnie wykonanie pomiarów i wybór ortezy, która spełni swoje funkcje. Gorset ma na celu korygowanie skrzywienia i stabilizację kręgosłupa. To także forma profilaktyki, która zmniejsza ryzyko uciśnięcia korzeni nerwowych oraz powstawania przeciążeń. Ważne, aby oprócz noszenia ortezy zadbać o ruchomość kręgosłupa. W tym celu można wprowadzić fizjoterapię. Gorset ortopedyczny wykonuje się z materiałów termoplastycznych o zróżnicowanej gęstości i grubości, a także w różnych kolorach, wzorach. W trakcie noszenia gorsetu należy zgłaszać się co pewien czas na kontrolę, aby na bieżąco wykonywać na nim korekty w miarę zmian w obrębie kręgosłupa.

Skolioza – jaki gorset?

Pacjenci ze zdiagnozowaną skoliozą i kątem Cobba powyżej 25 stopni mogą nosić gorset Cheneau. Jeśli skrzywienie szybko postępuje, ten rodzaj ortezy zakłada się także u osób z niższym wartościami. Działanie tego typu gorsetu powoduje ucisk wypukłego miejsca, koryguje jego nieprawidłową rotację oraz wydłuża kręgosłup. Dodatkowo poprawia asymetrię klatki piersiowej, tym samym usprawniając oddychanie oraz przywraca prawidłowy przebieg struktur mięśniowych. Inny rodzaj ortezy skierowany do pacjentów ze skoliozą to gorset doniczkowy, który jest stosowany u dzieci z zaawansowaną postacią choroby powstałej na skutek nieznanych przyczyn (czyli idiopatycznej). W skoliozie idiopatycznej z kątem skrzywienia kręgosłupa lędźwiowo-piersiowego i lędźwiowego 20-40 stopni stosuje się gorset bostoński.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾