Inne

Jak uzupełniać elektrolity w organizmie dziecka?

Długotrwały płacz, wymioty, biegunka w krótkim czasie mogą doprowadzić do odwodnienia u dzieci. Wraz z odwodnieniem znacząco spada poziom elektrolitów w organizmie. Brak elektrolitów to zaburzenia w pracy wielu narządów. Jak je uzupełniać?

Do podstawowych elektrolitów zalicza się sód, potas, magnez i wapń. Pełnią one w organizmie szereg ważnych ról, odpowiadają za przepływy krwi, dotlenienie i odżywienie na poziomie komórkowym, mają udział w rozprowadzaniu i wchłanianiu wody. Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że elektrolity odgrywają kluczową rolę w pracy organizmu, a ich brak może mieć katastrofalne skutki.

Brak elektrolitów to między innymi:

- zawroty głowy
- drżenie mięśni
- ogólne osłabienie
- nadciśnienie
- zaburzenie rytmu serca
- omdlenia
- zaparcia
​- utrata aptetytu

W przypadku małych dzieci do odwodnienia dochodzi bardzo szybko, a więc i utrata elektrolitów następuje szybciej niż u dorosłych. Dlatego tak ważne jest pilnowanie by dziecko, zwłaszcza podczas choroby, przyjmowało płyny.

Najprostszym sposobem na uzupełnianie elektrolitów u dzieci jest podawanie im wody niskosodowej lub niskomineralizowanej. Jeśli dziecko jest chętne i przekroczyło pierwszy rok życia, można podać sok pomidorowy. Dużą ilość elektrolitów zawierają także banany i suszone morele. Na poziom elektrolitów ma wpływ również ilość snu, dlatego ważne jest, by dziecko spało przynajmniej dziesięć godzin w nocy i dwie godziny w dzień. Niektóre dzieci mogą potrzebować więcej snu, inne będą wyspane po krótszej nocy czy drzemce i o ile nie zdradzają żadnych niepokojących objawów, nie należy się tym martwić.

Uzupełnieniu elektrolitów sprzyja przyjmowanie preparatów elektrolitowych dla dzieci. Można je nabyć w aptece. Mają one przyjemny, bananowy lub pomarańczowy smak. Jednak jeśli dziecko upiera się, że są niedobre, można je doprawić do smaku miodem lub sokiem.

Jeśli utrata elektrolitów jest efektem wymiotów i biegunki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że domowe metody okażą się nieskuteczne. U dzieci dochodzi do odwodnienia znacznie szybciej niż u dorosłych i nawet jednodniowa biegunka może być powodem do niepokoju. Jeśli mimo przyjmowania płynów dziecko nadal zdradza objawy odwodnienia, należy udać się z nim na oddział ratunkowy. Być może konieczne okaże się nawadnianie i uzupełnianie elektrolitów drogą pozajelitową.

Materiał partnera zewnętrznego

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾