Inne

Ubezpieczenie dziecka w szkole

Kiedy kończą się wakacje i zaczyna się rok szkolny, rodzice przytłoczeni wydatkami martwią się, że oprócz zakupu podstawowych pomocy edukacyjnych, czeka ich wiele dodatkowych opłat, między innymi wykupienie ubezpieczenia dla swojej pociechy. 

Niektórzy nie wiedzą, że wykup ubezpieczenia dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest obowiązkowy. Jeśli już jednak decydujemy się na zakup takiego ubezpieczenia dobrze jest wcześniej przeczytać umowę żeby wiedzieć czego tak naprawdę będzie dotyczyła ochrona. Stawki za ubezpieczenie malucha nie są duże, od kilku do kilkunastu złotych, ale zdarzają się i takie za kilkadziesiąt złotych. Jeśli w rodzinie jest więcej dzieci może to już stanowić jakiś problem. 

Najczęściej to szkoła pośredniczy w zakupie polisy. Ma to swoje zalety bo w ubezpieczeniu grupowym koszty są niższe i zapłacimy mniej niż gdybyśmy sami wybierali polisę dla dziecka. Z drugiej strony jednak ma to również wady bo to szkoła ustala z ubezpieczycielem warunki ubezpieczenia i taka umowa zbiorowa nie uwzględnia indywidualnych potrzeb danego dziecka, ale jest ujednolicona dla wszystkich. Nie jest to korzystne dla niektórych bo i dzieci bywają różne, jedne spokojne i nie szukające guza, a inne bardzo żywiołowe. Specjaliści więc radzą żeby jednak uwzględniać indywidualizm dzieci w takich sytuacjach, kiedy wiemy, że nasze dziecko potrzebuje większej ochrony. Są też dzieci uprawiające sport, którym o wiele częściej przytrafiają się różne kontuzje niż ich rówieśnikom, którzy mają mniej ruchu. 

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW chroni dziecko nie tylko na terenie szkoły, ale też często poza nią i działa przez cały rok, także w okresie wakacyjnym. Ubezpieczenie dotyczy najczęściej urazów, złamań, skręceń kończyn i innych obrażeń ciała wynikających z brawury, nawet bójek, wypadków komunikacyjnych, ale nie tylko. Zdarzają się przypadki pogryzień np. przez psa i inne sytuacje, gdzie dziecko doznało uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie zostaje wypłacone właśnie w takich przypadkach, kiedy w wyniku nieszczęśliwego wypadku dziecko wymaga leczenia i uszczerbek na zdrowiu pozostał. Najczęściej procentowo ocenia się jaki on jest duży. Wypłaca się je również na skutek choroby dziecka będącej następstwem nieszczęśliwego wypadku oraz w wypadku śmierci dziecka. 

Należy pamiętać, że wypłata odszkodowania jest możliwa tylko wówczas gdy zdarzenie było losowe i niezawinione przez dziecko. Każda umowa zawiera listę wyłączeń kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, na co należy zwrócić uwagę. Najczęściej są to sytuacje, takie jak to, że do zdarzenia doszło gdy dziecko było pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo próbowało się okaleczyć, popełnić samobójstwo, czy przestępstwo, prowadziło samochód, czy inny pojazd bez uprawnień, sprowokowało bójkę, czy używało materiałów wybuchowych. W tych wszystkich sytuacjach, jeśli dochodzi do wypadku, ubezpieczyciel z pewnością nie wypłaci odszkodowania. Czasami dochodzą do tego jeszcze inne sytuacje. Wszystko zależy od firmy ubezpieczeniowej. Zdarza się nawet, że problemy mogą być przy wypłacie odszkodowania za wypadek powstały na skutek wyczynowego uprawiania sportu, jeśli wcześniej nie było zaznaczone w umowie, że ubezpieczenie również tego dotyczy. Stawki przy zwiększonym ryzyku, jakie daje wyczynowy sport są przeważnie nieco większe i na to trzeba zwracać uwagę zawierając umowę. Takie ubezpieczenie nie dotyczy również urazów powstałych wskutek ataków terrorystycznych, działań wojennych czy zamieszek społecznych, skażenia radioaktywnego lub chemicznego. Warto więc zawsze czytać umowę, żeby potem nie było przykrych niespodzianek. 

Gdzie kupić?

Polecamy PZU oraz Generali.

Gdzie doczytać więcej?

Polecamy lekturę tego artykułu na auto-online.pl lub tego.

Wysokość odszkodowania

To jak duże odszkodowanie można dostać zależy od kwoty ubezpieczenia i stopnia uszczerbku na zdrowiu. Różnie to jest w różnych firmach. Dobrze jest się zapoznać ze szczegółowymi danymi przy podpisywaniu umowy. Należy też pamiętać, że zwykle takie ubezpieczenie obejmuje tylko zdarzenia powstałe na terenie Polski. W przypadku wyjazdów zagranicznych trzeba zawierać dodatkowe ubezpieczenie. 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾