Inne

Kamica nerkowa – co warto o niej wiedzieć?

Spośród wszystkich znanych dolegliwości nerek, kamica jest tą występującą najczęściej. Szacuje się, że problem może dotyczyć nawet od 10 do 12% populacji w krajach wysokorozwiniętych. By móc z powodzeniem stosować profilaktykę, warto poznać kilka podstawowych faktów na jej temat. Sprawdź, czy problem dotyczy Ciebie.

Kamica rozwija się „po cichu”  

Kamienie nerkowe formują się w układzie moczowym w momencie, gdy w moczu znajduje się zbyt dużo soli kwasów i minerałów. Nierozpuszczalne cząsteczki wytrącają się, tworząc niewielkie kryształki zwane piaskiem nerkowym. Z czasem w nerkach gromadzi się go coraz więcej, a w przypadku zastoju moczu, zakwaszenia lub alkalizacji może łączyć się w większe struktury, by w efekcie uformować zwarty złóg.

Jakie są objawy piasku w nerkach? Bez regularnej profilaktyki nie możemy określić, czy dolega nam problem z nerkami. Kamica rozwija się bezobjawowo, a pierwszą odczuwalną oznaką jest, niestety bardzo bolesna, kolka nerkowa.

Istnieje kilka rodzajów kamicy  

Określenie kamica nerkowa jest dosyć ogólne – możemy wyróżnić cztery odmiany tej choroby:

  • kamica szczawianowo-wapniowa,
  • kamica moczanowa,
  • kamica fosforanowo-wapniowa,
  • kamica fosforanowo-magnezowo-amonowa.

Każda z nich spowodowana jest nadmiernym spożyciem poszczególnych minerałów. Kamica szczawianowo-wapniowa to najpowszechniejsza odmiana – jest wynikiem diety bogatej w białko pochodzenia zwierzęcego oraz szczawiany: szpinak, buraki czerwone, rabarbar, szczaw, botwina, a nawet mocną herbatę.

Kto jest w grupie ryzyka?    

Według danych mężczyźni są 2 razy bardziej narażeni na wystąpienie kamicy niż kobiety. Wysokie ryzyko pojawienia się problemu występuje również u osób, które w przeszłości miały już atak kolki nerkowej. Dolegliwość jest też wynikiem nieodpowiedniej diety (zwłaszcza u osób z nadwagą): spożywania dużej ilości mięsa i soli, produktów bogatych w szczawiany. O regularne badania nerek powinny zadbać także osoby z infekcjami dróg moczowych, chorobami nerek oraz zapaleniem jelita grubego.  

Jak uniknąć problemu?

Jednym ze sposobów, by uchronić się przed ew. wystąpieniem kamicy, jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia – nawet do 2,5-3 litrów. Zaleca się również zwiększenie aktywności fizycznej. Ruch ułatwia m.in. przesuwanie się i wydalanie drobnych kryształków wraz z moczem. A jeśli kamica jest wynikiem innego schorzenia, konieczne jest wyleczenie choroby podstawowej.   

Jakie się badać?  

Rozpoznanie dolegliwości dróg moczowych przebiega na podstawie badania moczu oraz badań obrazowych. Pierwszym zabiegiem przy podejrzeniu kolki nerkowej jest RTG jamy brzusznej. W międzyczasie wykonuje się także USG dróg moczowych, dzięki któremu uwidacznia się obecność złogów. Czasem lekarze mogą zalecić także tomografię komputerową. Ostatnim badaniem jest urografia, czyli prześwietlenie rentgenowskie uwidaczniające wszelkie zmiany zachodzące w obrębie dróg moczowych.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾