Inne

Zestawy naczyń idealne do zmywarki

Kupując wyposażenie do kuchni pamiętamy zawsze o zlewie, lodówce i kuchence z piekarnikiem. Kupujemy także zastawę stołową oraz garnki, patelnie i brytfanny. Coraz częściej też zwracamy uwagę  na to czy zestaw naczyń może być myty w zmywarce. Zmywarka to w wielu domowych gospodarstwach już standardowe wyposażenie, dlatego, by maksymalnie ułatwić sobie życie, warto mieć w kuchni akcesoria, które nie zniszczą się podczas mycia w maszynie.

Wybierajmy zestawy naczyń dobrej jakości

Zwróćmy więc uwagę na to, co wkładamy do zmywarki. Bardzo często producenci garnków czy patelni zaznaczają, że ich produkt nie nadaje się do mycia w maszynie. Są też takie firmy jak Philipiak, które od razu sygnalizują, że zestawy naczyń ich produkcji można bez obaw myć w zmywarce, pod warunkiem, że wcześniej odkręciło się termostaty czy malowane ręcznie uchwyty. Wkładając swoje patelnie, garnki czy brytfanki do zmywarki sprawdźmy więc, czy nie zniszczą się pod wpływem dużego ciśnienia wody i detergentów.

Tego nigdy nie wkładaj do zmywarki!

Są też produkty kuchenne, których nigdy do zmywarki nie należy wkładać i należą do nich zastawy z delikatnej porcelany lub szkła, które są ręcznie dekorowane czy malowane, naczynia z materiałów termoplastycznych albo z elementami drewnianymi lub z drewna (czyli deski, łyżki, ale też sztućce z drewnianymi trzonkami). Nie powinno się także myć aluminium, bo zmienia kolor, teflon z kolei może okazać się nie odporny na działanie detergentów. Wszelkie kryształy albo przedmioty wykonane ze szkła ołowianego także lepiej myć ręcznie, chociaż zdarzają się takie, które producent dopuszcza do mycia w zmywarce - w tym przypadku dobrze jest poszukać oznaczeń. Darujmy też sobie zmywanie srebrnej, rodowej zastawy, zwłaszcza razem z produktami ze stali, bo między jednymi a drugimi zestawami naczyń może zajść reakcja chemiczna, po której na srebrze pojawi się brzydki, ciemny nalot. Oczywiście nie wolno wkładać do zmywarki antyków. Kilkaset lat temu, gdy powstawały, naprawdę nikt nie przewidywał, że kiedyś ktoś będzie mył garnki i talerze w kuchennej maszynie. Naczynia cynowe na przykład, topnieją w niskiej temperaturze, dlatego talerz o znaczeniu historycznym, po wyjęciu ze zmywarki, może mieć inny kształt.

To, z czego jest zrobione naczynie ma pierwszorzędne znaczenie, jednak zwróćmy uwagę także na to, czym jest ono zabrudzony. Wosk czy popiół z papierosa mogą skutecznie zatkać odpływy zmywarki i zniszczyć ją, a rozpuszczalnik nie wypłukany ze szklanki, butelki czy słoika może nawet spowodować wybuch.

Kupuj z głową, inwestuj w renomowane naczynia

Lista produktów zakazanych wydaje się długa, jednak każdy ma w kuchni produkty, które świetnie znoszą mycie w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Jeśli nasze garnki i inne zestawy naczyń na to nie pozwalają, a marzy nam się zmywarka, możemy je od razu wymienić na te, którym mycie na pewno nie zaszkodzi.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾