Zabawki dla dzieci

Ruch zdrowy dla dziecka. Atrakcyjne zabawki i zabawy na świeżym powietrzu

Zabawy ruchowe to doskonała forma spędzania wolnego czasu przez dzieci, ponieważ z nimi wiąże się niezaprzeczalnie wiele zdrowotnych korzyści. Niestety, współcześnie coraz częściej zabawy na świeżym powietrzu są zastępowane graniem na komputerze i oglądaniem telewizji. Ciekawe propozycje zabaw mogą zachęcić malucha do ruszenia się z kanapy i aktywnego spędzenia czasu.

Korzyści z zabaw na świeżym powietrzu

Zabawy ruchowe na dworze mają pozytywny wpływ na ogólny rozwój dziecka, które staje się zdrowsze, sprawniejsze i lepiej odnajduje się w grupie rówieśników.

Nie mniej istotnym aspektem aktywności fizycznej jest jej skuteczność w walce z otyłością, cukrzycą i wieloma innymi chorobami, ponieważ ruch pozwala dotlenić i oczyścić organizm z toksyn, a także spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Ponadto, zabawy na świeżym powietrzu pobudzają rozwój serca, mięśni oraz płuc, zaostrzają apetyt, uodparniają organizm na niektóre infekcje, a nawet zapobiegają alergii i związanej z nią astmie. Częste przebywanie na dworze, szczególnie w słoneczne dni, pobudza wytwarzanie witaminy D w organizmie, a to z kolei ma pozytywny wpływ na mocne kości i zęby dziecka.

Oprócz korzyści zdrowotnych, zabawy na świeżym powietrzu oddziałują zbawiennie na rozwój psychofizyczny. Dzięki dużej liczbie bodźców i doznań, nawet zwykły spacer może stać się pożyteczną atrakcją dla dziecka. U malucha, który spędza aktywnie czas na dworze, wyostrza się zmysł poznawczy, poprawia się koordynacja ruchowa i kondycja, rozwija się wyobraźnia, a podczas zabaw zespołowych, dzieci uczą się zdrowej rywalizacji. Kontakt z rówieśnikami jest bardzo ważny na każdym etapie rozwoju. Jeśli dziecko spędza więcej czasu w domu niż na dworze, to ten kontakt jest znacznie ograniczony, przez co w późniejszym wieku dziecko może stać się wycofane i mieć problem z nawiązywaniem relacji oraz odnalezieniem się w grupie.

Atrakcyjne zabawy i zabawki dla małych i dużych

Niektóre dzieci nie wykazują niemal żadnego zainteresowania zabawami na świeżym powietrzu. Często również zdarza się, że po wielogodzinnej zabawie na dworze, maluch zaczyna się nudzić. W takiej sytuacji można zaproponować dziecku nową atrakcję. Nawet zabawy sprzed lat, doskonale znane rodzicom, nadal są ciekawe dla dzieci, a mogą to być:

zabawa w chowanego,
berek,
ciuciubabka,
Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy,
tor przeszkód, np. na placu zabaw,
zabawa w ciepło – zimno,
zabawy z piłką,
skakanki i gumy do skakania,
gra w klasy,
zabawy w piaskownicy,
zabawy podczas prac ogrodowych;

Wiele ciekawych zabawek do zabawy na świeżym powietrzu można znaleźć na http://www.epinokio.pl/pol_m_Zabawki-dla-dzieci_Zabawki-wedlug-kategorii_Sport-i-zabawa-na-swiezym-powietrzu-17423.html).

Skakanka i gumy do skakania to świetny pomysł na zabawę zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, bez względu na wiek. Aktywność ruchowa przy użyciu tych zabawek rozwija wszystkie grupy mięśniowe, poprawia kondycję, zwinność i skoczność. Gumy do skakania to także doskonały pomysł na zabawę w grupie.

Kolejną atrakcją jest puszczanie latawców, najlepiej wspólnie z rodzicami lub rówieśnikami. Niektóre modele, np. w kształcie helikoptera wykonanego z piankowych elementów, wymagają złożenia w całość, co poprawia zdolności manualne i rozwija wyobraźnię. Bieganie za latawcem puszczonym w powietrze pozytywnie wpływa na kondycję dziecka.

Zabawa w piasku to ulubione zajęcie każdego malucha. Kolorowe łopatki, grabki, wiaderka i foremki to podstawa udanej zabawy. W ten sposób można spędzać czas samodzielnie lub w grupie z przyjaciółmi. Stawianie babek z piasku, budowanie zamków, kopanie tuneli to tylko niektóre z możliwości, jakie dają zabawki do piaskownicy. Dzięki nim dziecko doskonale rozwija swoją wyobraźnię oraz zdolności manualne. Różnorodne akcesoria do zabawy w piasku świetnie sprawdzą się nie tylko w przydomowej piaskownicy, ale także na plaży.

Od najmłodszych lat warto uczyć dzieci porządku i odpowiedzialności. Najlepiej, jeśli nauka odbywa się poprzez zabawę. Umożliwiają to różnego rodzaju zabawki, które są odpowiednikiem prawdziwych narzędzi dla dorosłych. Podczas prac ogrodowych można zachęcić dziecko do wspólnego grabienia i zbierania liści, sadzenia roślin, zamiatania i podlewania. Przydadzą się do tego wiaderka, konewki, grabki, szczotki, taczki, łopatki, motyki i rękawice ogrodowe. Nawet zimą można wspólnie z dzieckiem odśnieżać podjazd przy pomocy łopaty do śniegu, dla dziecka małej i wykonanej z plastiku. Edukacyjną formą zabawy jest także wspólne przyozdabianie i wieszanie karmników oraz budek lęgowych dla ptaków. Jest to okazja do wyjaśnienia dziecku, dlaczego tak ważne jest dbanie o zwierzęta. Maluch z pewnością zainteresuje się ptakami, które będą odwiedzać karmnik i budki, a w ten sposób może rozwinąć swoje zdolności poznawcze.

Hamaki, huśtawki i trampoliny to doskonałe propozycje dla żywiołowych dzieci. Podczas bujania się i skakania mogą spożytkować nadmiar energii, ale też poprawić swoją kondycję i koordynację ruchową. Dodatkowo, hamak to świetne miejsce do odpoczynku i zebrania sił przed dalszą aktywną zabawą.

Bardzo popularnymi i praktycznymi zabawkami są pojazdy ogrodowe, które sprawdzą się też na plaży, np. jeździk w kształcie koparki, taczka, wózek i kosiarka. Dzieci mogą nie tylko na nich jeździć, ale też przewozić różne rzeczy, np. inne zabawki, piasek czy rośliny. Jest to duża frajda dla maluchów.

Większość dzieci uwielbia wspinać się na drzewa. W przydomowym ogródku można stworzyć raj dla tak aktywnych maluchów. Przydadzą się do tego drabinki, linki i ścianki wspinaczkowe, które można zawiesić np. na gałęzi drzewa. Solidne mocowania i dostosowanie wysokości, na której zabawka zawiśnie, znacznie zwiększają bezpieczeństwo bawiących się dzieci. Tego rodzaju aktywność doskonale wpływa na kondycję i ogólną koordynację ruchową.

Dzieci powinny uczyć się zdrowej rywalizacji, ponieważ dzięki temu łatwiej im będzie funkcjonować w społeczeństwie już w dorosłym życiu. W tym celu warto organizować różnorodne gry zespołowe, np. kręgle, zabawy z piłką, wyścigi i wiele innych. Istnieje mnóstwo zabawek, które są przydatne do tego rodzaju aktywności: worki wyścigowe do skakania, akcesoria do krokieta i golfa, tarcze do rzucania do celu, frisbee, bumerang czy badminton.

Możliwości zabaw na świeżym powietrzu jest mnóstwo, ograniczeniem może być tylko wyobraźnia. 

Bezpieczeństwo w trakcie zabawy

Podczas wybierania zabawek służących do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu należy zwrócić uwagę na materiały oraz solidność wykonania, a także posiadane atesty. Bez względu na wiek dziecka, wszystkie akcesoria do zabaw na dworze muszą zapewniać maksimum bezpieczeństwa. Nie powinny mieć drobnych elementów, które można zdjąć i włożyć do buzi, a wszelkiego rodzaju zabawki służące do wspinaczki muszą mieć solidne mocowania. Materiały, z których wykonuje się zabawki dla dzieci muszą być dość lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Wszystkie najważniejsze cechy produktu określają atesty. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę w trakcie kupowania zabawek dla dzieci.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾