Zabawki dla dzieci

Wspólna zabawa pobudzająca rozwój wyobraźni z Lego Ninjago

Lego Ninjago

Klocki od najmłodszych lat wspomagają rozwój dziecka, w tym jego zdolności ruchowe, społeczne i emocjonalne. Zestawy dobrane do wieku mogą rozwijać kreatywność i zmysł przestrzenny oraz dostarczać rozrywki. Dzięki wspólnej zabawie wzmacnia się wzajemne więzi.

Serie klocków Lego podążają za trendami w rozrywce i jednocześnie je kreują. Producent tworzy serie i zestawy na motywach historii superbohaterów (m.in. Batmana i postaci Marvela), gier (Lego Minecraft) czy kultowych serii kinowych (Lego Star Wars). Czerpie też z historii i folkloru – przykładami są serie Lego Nexo Knights oraz Lego Ninjago.

Lego Ninjago – japońscy wojownicy w nowoczesnej wersji

Klocki Lego Ninjago to seria inspirowana historią Japonii. Ninja byli wojownikami biegłymi w szpiegowaniu, zamachach i sztukach walki. Używali wielu broni i byli niezwykle sprawni. Lego zaczerpnęło z tego motywu i stworzyło drużynę ninja, która wspólnie przeżywa przygody w świecie, w którym przeszłość łączy się z przyszłością. Lego Ninjago to z jednej strony ninja, japońskie stroje i broń, z drugiej – roboty, statek piracki i mechaniczny smok.

Zestaw Świątynia Broni Ostatecznej pozwala skonstruować tajemniczą, naszpikowaną pułapkami budowlę stylizowaną na dawne japońskie świątynie. Składa się on z ponad 1400 elementów. Największy zestaw z serii Lego Ninjago to Miasto Ninjago składający się z aż 4867 elementów. Można dzięki niemu zbudować kilkupoziomową konstrukcję m.in. ze sklepami, restauracjami czy bankomatami, windą, targiem rybnym oraz postojem taksówek. Piętra są zdejmowane, a w zestawie znajduje się aż 16 minifigurek i łódź rybacka.

Inne zestawy z tej serii pozwalają na zbudowanie m.in. robotów (m.in. Ognisty robot, Mechaniczny smok zielonego ninja, Mechaniczny człowiek Garma), dwupoziomowego pirackiego statku (Perła Przeznaczenia), a także scenografii pozwalającej na odegranie scen z filmu oraz serialu Lego Ninjago.

Jak klocki pobudzają wyobraźnię? Wpływ klocków Lego na rozwój dziecka

Wybierając zestaw klocków dla dziecka, należy zwrócić uwagę, od jakiego wieku polecane są konkretne zestawy. W serii Lego Ninjago poszczególne zabawki mają różne ograniczenia wiekowe. Niektórymi zestawami mogą bawić się już siedmiolatki, ale inne zalecane są dopiero dla dziesięciolatków.

Klocki pomagają rozwijać dziecięcą wyobraźnię, umiejętność improwizacji oraz zdolności manualne. Łączenie elementów wedle schematu lub własnego pomysłu wymaga koncentracji i cierpliwości, ale też stanowi rozrywkę i daje satysfakcję po ukończeniu konstrukcji. Dzięki Lego Ninjago dziecko może rozwijać wyobraźnię, odgrywając sceny znane z serialu lub filmu pod tym tytułem. Może też tworzyć własne pasjonujące historie z ninja w roli głównej.

Dodatkowo wspólna zabawa klockami rówieśników lub dzieci i rodziców pozwala na rozwój społeczny i emocjonalny. Podczas budowania i odgrywania różnych scenariuszy rodzą się więzi i sympatia, łatwiej też o wzajemne zrozumienie w innych okolicznościach niż zabawa. Dziecko uczy się, jak wyrażać emocje, jak dzielić się z innymi oraz – jeśli bawi się z rodzicami lub dziadkami – jak odnosić się do starszych.

Zabawa klockami Lego to też dobry trening ruchowy. Podczas odgrywania kolejnych historii ze świata ninja zaangażowane jest całe ciało, a szczególnie ręce i dłonie. Ma to pozytywny wpływ np. na rozwój dziecka w kontekście doskonalenia ładnego pisania czy sprawnego posługiwania się urządzeniami takimi jak tablet czy smartfon.

Klocki z zestawów wykorzystywane do realizowania własnych pomysłów konstruktorskich mogą rozwijać zmysł przestrzenny i kreatywność.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾