Przepisy dla dzieci

Rozszerzanie diety niemowlęcia – poznaj 5 najczęściej popełnianych błędów

Rozszerzanie diety niemowlęcia to ważny etap w życiu maluszka i rodziców. To nie tylko moment, w którym maluszek poznaje nowe smaki, ale także okazja do rozwoju nowych umiejętności. Ponieważ dla wielu rodziców rozszerzanie diety niemowlaka to zupełnie nowy temat, warto poznać go nieco lepiej, aby uniknąć  popularnych błędów.

1. Nieznajomość zaleceń żywieniowych dla niemowląt

Nie wszyscy rodzice czy opiekunowie wiedzą, kiedy należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. A w życiu maluszka przychodzi taki moment, gdy jest gotowy na nowe posiłki. Rozszerzanie diety niemowlęcia należy rozpocząć nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Zbyt wczesne wprowadzanie nowych posiłków może spowodować, że niemowlę będzie rzadziej ssało pierś, a co za tym idzie, otrzyma mniej cennych składników znajdujących się w mleku mamy (np. przeciwciał). Zbyt późne rozpoczęcie rozszerzania diety może skutkować tym, że maluszek nie otrzyma energii i składników odżywczych niezbędnych do wzrostu, gdy mleko mamy nie będzie już w stanie pokryć wszystkich potrzeb.

2. Serwowanie dziecku posiłków dla dorosłych

Dziecko to nie mały dorosły. Ma wyjątkowe potrzeby i wrażliwy organizm. Pierwsze lata życia to moment, gdy u dziecka dojrzewa układ pokarmowy, programuje się metabolizm i kształtują nawyki żywieniowe. Dlatego maluszek potrzebuje żywności dostosowanej do swojego wieku i potrzeb. Przy rozszerzaniu diety niemowlęcia ważna jest ochrona małego i wrażliwego  organizmu przed szkodliwymi substancjami (metalami ciężkimi, pestycydami, azotanami, etc.) poprzez podawanie dziecku żywności gwarantującej jakość i bezpieczeństwo.

3. Dosalanie posiłków

Dorośli lubią słony smak i serwując dzieciom posiłki dosalają je według swoich preferencji. Należy wiedzieć, że w  pierwszych latach życia organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy na nadmiar soli. Zbyt duże spożycie soli może obciążać nerki dziecka oraz przyczynić się do rozwoju niewłaściwych nawyków żywieniowych. Nie zaleca się dosalania posiłków niemowlętom. Dzieci w wieku 1-3 lat nie mogą spożywać więcej niż 1,9 g soli dziennie - to ilość, która zmieści się na czubku noża.

4. Zbyt mało warzyw w diecie maluszka

Dzieci jedzą zbyt mało warzyw w porównaniu do ilość zalecanych przez ekspertów. Warzywa to produkty, od których rozpoczyna się rozszerzanie diety niemowlęcia. Z uwagi na swój mniej słodki smak od owoców to właśnie warzywa powinny pojawiać się jako pierwsze posiłki. Rozpoczynanie rozszerzania diety od warzyw pomaga w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych. Dziecko  w przyszłości chętnej sięgnie po te źródła witamin, składników mineralnych, które dostarczają także cennego błonnika pokarmowego.

5. Niepodawanie dziecku ryb

W Polsce spożywa się zbyt mało ryb. Niestety, te niewłaściwe nawyki żywieniowe rodzicie „przekładają” na swoje pociechy zapominając, jak ważną rolę w diecie maluszka odgrywają ryby. To cenne źródło kwasów omega 3, które wspierają rozwój dziecka. Dlatego, gdy przyjdzie odpowiedni moment pamiętaj, aby 2 razy w tygodniu posiłek mięsny zastępować posiłkiem z rybką.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾