Inne

Wizyta u neurologa dziecięcego – na co trzeba się przygotować?

neurolog dziecięcy

Neurolog dziecięcy jest specjalistą zajmującym się chorobami i zaburzeniami atakującymi układ nerwowy. Najczęstszymi problemami neurologicznymi są napady padaczkowe, problemy z mową, obniżone napięcie mięśniowe czy częste bóle głowy u dziecka. Czasami, nawet bez występowania niepokojących objawów, lekarz pediatra może skierować nasze dziecko na badania kontrolne do tego specjalisty. W takim wypadku bardzo często nie wiemy czego należy się spodziewać po takiej wizycie i jak się do niej przygotować.

W poniższym artykule przedstawiamy najbardziej przydatne informacje związane z neurologiem dziecięcym, a także wskazówki w jakim przypadku warto zabrać dziecko na wizytę do lekarza tej specjalizacji.

Co powinno skłonić nas do wizyty u neurologa dziecięcego?

Jeżeli u dziecka występują zaburzenia w układzie nerwowym na wizytę u neurologa kieruje nas zazwyczaj pediatra. W trakcie wizyt kontrolnych potrafi on wykryć zaburzenia w napięciu mięśniowym czy zaburzenia w prawidłowych odpowiedziach na bodźce. Niektóre z objawów możemy
i powinniśmy zaobserwować sami. Przede wszystkim, oprócz regularnych wizyt u pediatry, powinniśmy sami kontrolować rozwój naszego dziecka. Gdy zauważamy, że tempo jego rozwoju wyraźne odstaje od rówieśników nie należy tego ignorować. Powinno to wzbudzić nasz niepokój i skłonić do jak najszybszej wizyty u pediatry lub neurologa. W przypadku noworodków i niemowląt należy zwracać uwagę na rozwój poszczególnych odruchów. Gdy obserwujemy, że nasze dziecko nie radzi sobie z trzymaniem przedmiotów, łapaniem zabawek czy wręcz odwrotnie ma problem
z rozluźnieniem mięśni konieczna będzie konsultacja specjalistyczna. U starszych dzieci na zaburzenia neurologiczne mogą wskazywać nadpobudliwość czy problemy z koncentracją, bezpośrednio odbijające się na wynikach w nauce. Problemy o podłożu neurologicznym mogą
być też przyczyną ciągłego rozdrażnienia dziecka, problemów ze snem, jego ciągłym płaczem i niepokojem .

Czego możemy spodziewać się po wizycie?

Wiedząc, że jesteśmy umówieni na wizytę do neurologa już kilka dni wcześniej powinniśmy zacząć dokładniej obserwować dziecko. Lekarz neurolog przeprowadzi z nami wnikliwy wywiad lekarski dotyczący zachowań naszej pociechy wypytując o pozycję w jakiej śpi najczęściej
czy niepokojące odruchy jak nadmierne, nienaturalne wyginanie ciała do tyłu.

Gdy mamy do czynienia z niemowlakiem lekarz neurolog pyta często o szczegóły przebiegu ciąży, dlatego warto na wizytę zabrać ze sobą kartę ciąży. Oprócz dokładnego wywiadu dotyczącego zachowania dziecka, jego ogólnego stanu zdrowia i uwarunkowań rodzinnych lekarz wykonuje zazwyczaj podstawowe badania sprawdzające koordynację ruchową, równowagę oraz odruchy fizjologiczne.

W przypadku noworodków, w zależności od wieku dziecka, pojawiają się i zanikają poszczególne odruchy. Ich nie pojawienie się lub nie zniknięcie może świadczyć o zaburzeniach w rozwoju układu nerwowego. Dlatego w przypadku małych pacjentów neurolog wnikliwie bada dziecko układając go w różnych pozycjach i kontrolując jego zachowanie. U starszych dzieci lekarz wykorzystuje gumowy młoteczek do badania odruchów fizjologicznych poprzez uderzanie nim określonych punktów na ciele.

W razie konieczności neurolog może wysłać również starsze dziecko na badania do psychologa klinicznego, który ma ocenić rozwój psychiczny młodego człowieka.

Jeżeli obserwujemy jakiekolwiek zaburzenia w rozwoju czy zachowaniu u dziecka warto niezwłocznie udać się z nim do lekarza. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy jest to problem neurologiczny możemy zasięgnąć najpierw opinii lekarza pediatry. Przeprowadzi on najprostsze testy i w razie konieczności skieruje nas do specjalisty. W przypadku dziecięcych problemów neurologicznych ważne jest, aby wybrać się do neurologa dziecięcego (zapisz się tutaj). Układ nerwowy dzieci jest jeszcze w fazie rozwoju i funkcjonuje inaczej niż u osób dorosłych. Neurolog dziecięcy jest też lepiej przygotowany do pracy z dziećmi oraz niemowlętami.

 

Materiał zewnętrzny

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾