Problemy z brzuszkiem u niemowlęcia – jak się objawiają?
Niemowlę zna tylko jeden sposób na to, by pokazać, że odczuwa dyskomfort – płacz. Dalsze rozpoznanie problemu należy już do rodziców, jednak z tym też bywa różnie, w końcu organizm noworodka funkcjonuje trochę inaczej niż w przypadku osoby dorosłej. Źródłem problemów mogą być jelita. Na jakie objawy warto zwrócić szczególną uwagę?
Problemy jelitowe u niemowląt – jak je rozpoznać?
Skąd biorą się problemy jelitowe u najmłodszych? Trudno wskazać jedną konkretną przyczynę – zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Podkurczanie nóżek i wzdęcia brzucha to częste objawy występujące u niemowląt i mogą wiązać się z napadami niepokoju. Nie jest to jednak sytuacja, która powinna nas wyjątkowo martwić – tego typu dolegliwości ustają zazwyczaj po 5 miesiącu życia. Jest to po prostu okres, który należy przeczekać.
Oczywiście warto zachować czujność i zawsze trzymać rękę na pulsie. Źródłem problemów może być również biegunka u niemowlaka – często trudna do rozpoznania ze względu na luźną konsystencję stolca noworodków.
Jak rozpoznać biegunkę u dziecka?
Oto kilka objawów, które pomogą nam rozpoznać biegunkę u niemowlaka:
- większa ilość oddawanych stolców w ciągu dnia (nawet dwa-trzy razy więcej niż zazwyczaj),
- luźniejsza, wręcz wodnista konsystencja kału,
- w stolcu znajduje się śluz, krew lub ropa.
Inne alarmujące objawy towarzyszące problemom z brzuchem:
- gorączka,
- wymioty,
- dziecko nie przyjmuje płynów,
- brak gazów,
- brak poprawy przez dłuższy czas.
Jeśli zaobserwujemy tego typu symptomy u swojego maleństwa, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.
Problemy z brzuszkiem – jak im zaradzić?
Co możemy zrobić my jako rodzice, by zmniejszyć dyskomfort niemowlaka? Jeśli u maleństwa nie występują żadne z niepokojących objawów, możemy samodzielnie spróbować wpłynąć na poprawę funkcjonowania jelit.
- rozluźniający masaż brzuszka – delikatny masaż rozgrzeje brzuch maluszka i uspokoi go,
- kładź dziecko na brzuszku – taka pozycja wzmaga oddawanie gazów, dzięki czemu malec szybciej upora się z uciążliwym problemem,
- uspokajaj niemowlę – bliskość i dotyk rodzica działają uspokajająco, dlatego w obliczu problemów żołądkowych możemy spróbować je ukoić, np. kołysaniem.
Z kolei w przypadku biegunki u niemowlaka, bardzo istotne jest także nawadnianie – dzienną dawkę podawanych płynów najlepiej zwiększyć, nawet o 50-100 ml. Najczęstszą przyczyną problemów są infekcje przewodu pokarmowego – ważne jest, by do momentu wyleczenia maleństwo pozostało w domu.
Artykuł zewnętrzny
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾