Inne

Tata na tacierzyńskim i… niania?

Podjęliście decyzję: to mama wraca do pracy, a tata zostaje w domu z maluszkiem. Urlop tacierzyński to naprawdę wspaniały okres. A jeśli nie poradzisz sobie z nadmiarem obowiązków… możesz zatrudnić nianię.

Tata na tacierzyńskim – to jest modne!

Jeszcze kilka lat temu  w momencie narodzin dziecka było oczywiste, że to mama będzie zajmować się niemowlęciem. Jednak dziś powoli (zbyt powoli!) się to zmienia – coraz częściej to ojcowie decydują się spędzić z maluszkiem pierwsze miesiące życia. Nic w tym dziwnego, przecież każde z rodziców wyczekiwało przyjścia na świat potomka, więc każde z nich jest w stanie się nim zająć.

Jeśli należysz do tych ojców, którzy mężnie chcą stawić czoło obowiązkom rodzicielskim, gratulujemy! Oczywiście, będą gnębić Cię wątpliwości i obawy – jednak nie Ciebie jednego. Dokładnie takie same uczucia towarzyszą również kobietom, które wybierają się na urlop macierzyński.

Kiedy potrzebna jest dodatkowa pomoc…

Urlop rodzicielski (niezależnie czy mówimy o macierzyńskim, czy tacierzyńskim) to czas, kiedy rodzic dopiero oswaja się z nową rolą – zwłaszcza, gdy to Wasze pierwsze dziecko. Nic dziwnego, że nie do końca będziesz umiał się w tym wszystkim odnaleźć…

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wpisanie w okno wyszukiwarki adresu www.niania.pl i znalezienie pomocy w postaci opiekunki do dziecka! Idealna niania powinna mieć doświadczenie w opiece nad niemowlęciem, może też sama być mamą. Nadal masz obawy? Nie musisz przecież podejmować współpracy na cały etat – może wystarczy Ci wsparcie przez kilka godzin dziennie? Doświadczona niania pomoże Ci wejść w nową rolę tatusia i doskonale się w niej odnaleźć.

Urlop tacierzyński a zatrudnienie opiekunki

Warto wiedzieć, że podczas urlopu rodzicielskiego zatrudnienie niani działa na nieco innych zasadach niż poza tym okresem.

W zwykłych warunkach najlepszym sposobem (i najbardziej opłacalnym dla obu stron) na legalną współpracę z nianią jest podpisanie tzw. umowy uaktywniającej – swego rodzaju umowy zlecenia, w przypadku której to państwo ponosi koszty ubezpieczenia niani.

Niestety, w przypadku urlopu rodzicielskiego i równoczesnego zatrudniania opiekunki, nie ma możliwości podpisania tej umowy i to rodzice będą musieli opłacać składki ubezpieczeniowe dla swojej niani.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾