Inne

Łatwe rozliczenie pit online

Roczne rozliczenia podatkowe nie raz sprawiają nam sporo kłopotu. Resort finansów od kilku lat proponuje łatwe rozliczenie pit online.

Wypełnianie papierowych formularzy podatkowych nie jest ulubionym zajęciem. Do tego jeszcze trzeba formularze zanieść do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą. W pierwszych latach składania deklaracji podatkowych w urzędach były kolejki, w których trzeba było oczekiwać po kilka godzin.

Obecnie sytuacja zmieniła się radykalnie, gdyż większość podatników korzysta z programów do rozliczania pit przez internet. W pierwszych latach (od 2008 roku) niewielu było przekonanych o tym, że rozliczenie pit online nie jest trudne. Wydawało się, że bezpośredni kontakt z urzędnikiem czy doradcą podatkowym jest lepszy. Ale szybko zmieniły się przekonania na ten temat. Dobry program pit zastępuje doradcę podatkowego, a do tego działa jak dobry kalkulator nie popełniając błędów w obliczeniach.

Podatnik ma więc ułatwione zadanie, bo tylko wpisuje dane, a resztę czynności wykonuje program. Rozliczenie pit online pozwala też na skorzystanie z preferencyjnych form wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem oraz na dokonanie odliczeń z tytułu ulg podatkowych.

Z portali podatkowych oprócz programu do rozliczeń możemy też pozyskać wiedzę na tematy dotyczące podatków, znaleźć porady, odpowiedzi na pytania itp.

Resort finansów podejmuje dalsze działania, aby rozliczenie pit online było jeszcze łatwiejsze. W 2015 roku wprowadzona została usługa wstępnie rozliczonego zeznania (PFR). Dotyczyła ona tylko jednego formularza PIT-37. Administracja podatkowa na podstawie informacji otrzymanych od płatników przygotowała wstępnie wypełnione zeznania dla podatników uzyskujących przychody za pośrednictwem płatników. Zeznanie takie należało jedynie sprawdzić i w razie potrzeby skorygować lub uzupełnić, wpisać odliczenia z tytułu przysługujących ulg, wskazać organizację pożytku publicznego do przekazania 1% podatku.  Gotowe zeznanie wymaga jedynie podpisu danymi autoryzującymi, aby można było je przesłać do urzędu skarbowego online.  

W następnym roku 2016 usługa została rozszerzona na pit 38. Ze wstępnie wypełnionego zeznania mogą więc już korzystać podatnicy rozliczający się na PIT-37 i na PIT-38.

Rozliczenie pit online pozwala też na wykonanie tej czynności o dowolnej porze przez siedem dni w tygodniu. System e-Deklaracje dostępny jest przez całą dobę, również w dni wolne od pracy.

Po poprawnym wysłaniu deklaracji otrzymujemy urzędowe poświadczenie odbioru (UPO).

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾