Zabawki dla dzieci

Czy wszystkie zabawki muszą mieć atest?

Dzieciństwo, to jeden z najważniejszych okresów w życiu każdego człowieka. Wówczas rozwija się nie tylko jego ciało, ale i kształtuje osobowość. To jaki dziecko będzie miało charakter zależy przede wszystkim od jego sposobu wychowania, oraz, elementów pośrednich jakimi jest otaczane. Mowa tu chociażby o grupie rówieśniczej, bajkach które ogląda, a co za tym idzie zabawkach, które go cieszą. Jeśli chodzi o dobre zabawki, to w tym wypadku chodzi nie tylko o to, aby spełniały swoją rolę wychowawczą i rozwijały wyobraźnie dziecka, ale i o to, by były maksymalnie bezpieczne. W związku z tym większość zabawek posiada tak zwany atest, ale czy na pewno w każdym przypadku jest to konieczne?

O co chodzi z bezpieczeństwem zabawek?

Zanim jednak przejdziemy do najpopularniejszych nazw oznaczających bezpieczeństwo zabawki, krótko o tym pod jakim względem zabawki mają być bezpieczne. Tu przede wszystkim należy wziąć pod uwagę najmłodsze dzieci (od 0 do 3 lat), bezpieczeństwo zabawek wiąże się w tym przypadku z brakiem możliwości połknięcia przez dziecko drobnych części, gdzie prawidłowa zabawka zwyczajnie nie powinna ich zawierać. W przypadku nieco starszych dzieci wpływ może mieć waga zabawki, oraz czasem spotykane ostre zakończenia, zwłaszcza, gdy zabawka wykonana jest z plastiku. W takim wypadku może bowiem dojść do skaleczenia. Dlatego warto kupować je swoim pociechom ze sprawdzonych miejsc takich jak hurtownia zabawek DIKI.

Najbardziej znane znaki bezpieczeństwa

CE – obowiązkowy certyfikat dla wszystkich wyprodukowanych zabawek na terenie Unii Europejskiej. W przypadku tego oznaczenia mamy do czynienia z ogromną odpowiedzialnością ze strony producenta, który nadaje ten certyfikat wtedy, gdy ma stu procentową pewność, że produkt jest bezpieczny. Wszystko to jednak odbywa się po dokładnym zapoznaniu się z dyrektywami prawnymi dotyczące chociażby bezpieczeństwa czy ochrony środowiska. CE musi być też dokładnie widoczne na opakowaniu, lub załączonym dokumencie.

EN71 – kolejny warunek europejski, który wyznacza wymogi bezpieczeństwa do użytkowania zabawek. EN71, to warunek aby produkt mógłbyś sprzedany na terenie Unii Europejskiej.

EN 71-1 – to informacja na temat właściwości mechanicznych i fizycznych zabawek dla dzieci poniżej 14 miesiąca życia.

 EN 71-2, to informacja dotycząca  materiałów łatwopalnych i palności zabawek. Pojawia się więc ostrzeżenie, żeby dana zabawka nie miała bliskiej styczności z ogniem.

EN 71-3, tu mamy szereg przydatnych szczegółów dotyczących pierwiastków chemicznych z których wykonana jest zabawka. Materiały z jakich jest wykonana analizowane są chociażby pod względem stymulacji działania kwasy żołądkowego. W ten sposób też określa się, czy zabawka może ewentualnie bezpiecznie trafić do ust dziecka. Atest ten nie jest zawarty na opakowaniu.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾