Inne

Nalot na języku - co oznacza?

nalot na języku

Wygląd języka wiele mówi nie tylko o stanie zdrowia jego właściciela. Wskazuje również na tryb życia, jaki prowadzi. Palenie papierosów, brak umiaru w piciu kawy lub herbaty czy niewłaściwe odżywianie często odpowiadają za powstawanie nalotu. Do rzadziej występujących przyczyn zaliczają się choroby ogólnoustrojowe, których nie wolno lekceważyć. Jak rozpoznać, kiedy tak zwany obłożony język stanowi powód do niepokoju i wymaga konsultacji z lekarzem, a kiedy można samemu pokonać ten problem?

Nalot na języku u osoby zdrowej

Gdy nalot przybiera białawy odcień, wbrew powszechnej opinii, zwykle nie trzeba się przejmować. To częsta przypadłość palaczy lub osób, które w nadmiarze piją kawę lub herbatę. W takiej sytuacji wystarczy zmienić przyzwyczajenia oraz dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, przy czym chodzi tu w takim samym stopniu o mycie zębów, jak i języka, o czym wiele osób zapomina.

Do czyszczenia języka często służy tradycyjna szczoteczka do zębów, ale nie taka zwykła, tylko mająca na tylniej części główki specjalną powierzchnię z wypustkami. Aby oczyścić język z bakterii i osadu, trzeba pocierać go z tyłu do przodu. W zastępstwie szczoteczki użyć można skrobaczki do języka, którą wystarczy przejechać parę razy wzdłuż języka i jego boków, co pomoże usunąć nalot. Należy pamiętać o tym, aby po każdym zabiegu dezynfekować skrobaczkę oraz przepłukać jamę ustną wodą lub płynem.

 

Nalot na języku a choroby

Gdy zmiana nawyków nie pomoże lub język dodatkowo boli, piecze czy swędzi, trzeba poszukać pomocy u lekarza. Z pewnością powód do niepokoju stanowi nalot kredowo-biały, żółty, brązowy, czerwony, purpurowy lub czarny, ponieważ bywa oznaką poważnych schorzeń.

  • Nalot grudkowaty, kredowo-biały - Wskazuje na grzybicę jamy ustnej, zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się nie tylko na języku, ale również na gardle i podniebieniu. Pacjent odczuwa ponadto ból i pieczenie oraz dokuczają mu owrzodzenia błon śluzowych. Za taki stan odpowiada często długotrwałe leczenie antybiotykami lub sterydami. Nalot o takim samym wyglądzie pojawia się również u osób chorujących na cukrzycę, anemię, szkarlatynę czy kiłę. W podobny sposób objawia się rogowacenie białe oraz dur brzuszny.
  • Nalot żółty - Świadczy zazwyczaj o rozwijającej się chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. W niektórych przypadkach oznacza problemy z funkcjonowaniem wątroby i woreczka żółciowego. Pacjent wymiotuje, a ponadto skarży się na zgagę oraz palące bóle brzucha.
  • Nalot czerwony - W większości przypadków dotyczy pacjentów z zaburzeniami pracy wątroby.
  • Nalot purpurowy - W połączeniu z takimi objawami jak przewlekłe zmęczenie czy bóle głowy występuje zwykle u osób z niedoborem witamin z grupy B.
  • Nalot brązowy - Taką barwę przybiera często nalot na języku u osób palących papierosy. Gdy pojawia się w nadmiernych ilościach lub zmienia konsystencję, stanowi wskazówkę do szczegółowej diagnostyki. Może wskazywać na chorobę wrzodową lub nieżyt żołądka, a także na kamienie w pęcherzyku żółciowym, rzadziej zaś na kwasicę czy toksemię.
  • Nalot szary - Ma związek z niedoborem żelaza, więc pojawia się najczęściej u osób zmagających się z anemią. Gdy na języku, oprócz nalotu widać pęcherzyki, świadczy to o stanie zapalnym wywołanym wirusem opryszczki.
  • Nalot czarny - Sugeruje zaburzenia pracy nerek. Występuje wtedy jako jeden z wielu objawów. Do pozostałych należą: wymioty, biegunka, bóle w okolicy lędźwiowej oraz kłopoty z oddawaniem moczu.

Chociaż nalot na języku w większości przypadków nie stanowi powodu do niepokoju, zdarzają się odstępstwa, na które wskazują zwykle dodatkowe objawy. W razie ich wystąpienia trzeba zasięgnąć porady lekarskiej. Niezależnie od stanu zdrowia warto pamiętać o zasadach prawidłowej higieny jamy ustnej, obejmujących zarówno mycie zębów, jak i oczyszczanie języka. Więcje informacji pod adresem https://szczoteczka-elektryczna.pl/

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾