Ile kosztuje marzenie o dziecku? Koszty in vitro
Kiedy wszystkie inne metody poczęcia dziecka zawodzą, zabieg in vitro dla wielu par wydaje się ostatnią nadzieją. Ile kosztuje realizacja takich marzeń?
Jak wygląda procedura i ile kosztuje in vitro?
Zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro polega na połączeniu pobranej od pacjentki lub zaadaptowanej od dawczyni komórki jajowej i plemnika, poza organizmem kobiety. Procedura ta odbywa się w warunkach laboratoryjnych, poza macicą. Powstały zarodek jest obserwowany pod kątem prawidłowości dzielenia się jego struktur, a w momencie, kiedy embriolodzy uznają, że rozwija się odpowiednio, może dojść do jego przetransportowania do macicy przyszłej matki.
Z procedury in vitro w klinikach niepłodności w Polsce mogą korzystać pary heteroseksualne, które są małżeństwem lub pozostają w związkach nieformalnych. Wskazaniem do zastosowania zapłodnienia pozaustrojowego będą:
- obniżone parametry nasienia,
- niemożność wywołania owulacji,
- endometrioza,
- bezskuteczne starania o dziecko przy wykorzystaniu innych metod wspomaganego rozrodu,
- niedrożność jajowodów,
- niepłodność idiopatyczna.
Najczęściej przed przeprowadzeniem procedury in vitro, zarówno mężczyzna, jak i kobieta przechodzą drobiazgowe badania, które mają wykazać, jakie występują u nich przeszkody do zapłodnienia naturalnego. Pobranie komórek jajowych od kobiety następuje po stymulacji hormonalnej, farmakologicznej, w klinice niepłodności, a celem jest zwiększenie liczby dojrzałych komórek jajowych. Dojrzewające pęcherzyki są cały czas monitorowane, a na podstawie wyników badań USG i hormonalnych lekarz dokładnie określa datę pobrania jajeczek do zapłodnienia in vitro w ramach punkcji, dokonywanej w znieczuleniu ogólnym.
Koszty zabiegu in vitro
Pary noszące się z zamiarem skorzystania z metody in vitro często nie mają pojęcia, ile może kosztować leczenie w profesjonalnej klinice niepłodności. Ile kosztuje in vitro? Sprawdźmy na przykładzie warszawskiej kliniki InviMed. Na swoich stronach internetowych informuje ona, że procedura in vitro - IVF (metodą ICSI lub IMSI) to koszt 7 650 zł. W cenie tej zawarte są koszty wizyty lekarskiej w trakcie monitorowania cyklu owulacyjnego, punkcja jajników ze znieczuleniem, procedury embriologiczne, samo zapłodnienie in vitrio wybraną przez lekarza metodą, jak i transfer zarodka do macicy przyszłej matki.
Znacznie więcej kosztuje adopcja komórek jajowych. Pary chcące uczestniczyć w programie in vitro z komórkami jajowymi od anonimowej dawczyni, muszą liczyć się z kosztem całej procedury na poziomie 17 000 zł.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾