Inne

Kurzajki na stopach. Jak pozbyć się ich bez wizyty u lekarza?

kurzajka na stopie

 

Nieestetyczne brodawki zwane kurzajkami to bardzo często problem, który pojawia się u dzieci i młodzieży. Oczywiście dorośli są również na niego narażeni, szczególnie po wizycie w saunie lub na basenie. Kurzajki często występują również u osób z atopowym zapaleniem skóry oraz obniżoną odpornością. Częstym miejscem ich występowania są stopy. Jak poradzić sobie z nimi w warunkach domowych? Jest kilka sposobów.

Skąd się biorą kurzajki na stopach?

Kurzajka na stopie to łagodna forma zmiany na skórze, którą fachowo nazywa się brodawką wirusową. Za ich występowanie odpowiada wirus HPV, który powoduje namnażanie się komórek skóry, w wyniku czego powstają brodawki. Kurzajki na stopach są – podobnie, jak te w innych miejscach – zaraźliwe. Rozprzestrzeniają się przede wszystkim tam, gdzie są wysokie temperatury, wilgoć oraz gdzie chodzi się boso. Może również dojść do samozakażenia, czyli przeniesienia brodawki z innego miejsca na ciele osoby, która już wcześniej się nią zaraziła.

Brodawki – jak wyglądają?

Możemy rozróżnić trzy podstawowe typu kurzajek ze względu na wygląd:

  • typu myrmecia – ich powstawanie wywołuje wirus HPV typu pierwszego. Są one pojedyncze i nieliczne. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wnikają w głąb skóry, są bolesne oraz wywołują ucisk. Brodawki tego typu są bardzo zakaźne i często występują u dzieci ze względu na wspólne przebywanie w szkole, przedszkolu. Rzadko zdarzają się nawroty tych kurzajek.
  • mozaikowe – tego typu kurzajki występują rzadziej. Za ich powstawanie odpowiada wirus HPV typu drugiego. Brodawki takie objawiają się drobnymi wykwitami zlewającymi się w większe ogniska, zwłaszcza płaskie oraz niepowodujące bólu. Swoim wyglądem przypominają podłogę ułożoną z kafelków. Są one trudne do wyleczenia na stopach ze względu na nadmierne pocenie występujące w tym obszarze. Często są mylone z grzybicą lub przesuszoną skórą. Jeśli ciemnieją, oznacz to, że ustępują.
  • zwykłe – występują zazwyczaj na rękach. Nie powodują uczucia dyskomfortu i bólu, mają charakter przewlekły.

Sprawdzone sposoby na kurzajki na stopach i nie tylko!

Jak pozbyć się kurzajek na stopach? Na szczęście w dzisiejszych czasach nie musimy sięgać po babcine sposoby, które nie zawsze przynoszą efekty. Ze względu na nawracający charakter wielu kurzajek warto sięgać po sprawdzone preparaty na kurzajki. Samodzielnie w domu możemy usunąć brodawki za pomocą krioterapii. Efekt otrzymamy już po pierwszym użyciu, bowiem kurzajki są wymrażane aż do korzenia. Pamiętajmy, by preparat na kurzajki był wysokiej jakości, sprawdzony i wyprodukowany przez zaufaną firmę farmaceutyczną.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾