Inne

Witamina D2 a witamina D3 - czym właściwie się różnią? Sprawdź.

witaminy

Istnieją dwie formy witaminy D, a także wiele jej metabolitów. W przyrodzie znajdziemy dwa związki chemiczne, które po uprzednich przemianach metabolicznych, wykazują działanie aktywnej witaminy D. Są to witamina D3, czyli cholekalcyferol oraz witamina D2 – ergokalcyferol.

Czy różnią się witamina D2 oraz witamina D3?

Witamina D2 oraz witamina D3 oprócz budowy chemicznej różnią się także pochodzeniem. Ergokalcyferol możemy nazwać „wegańską witaminą D”, ponieważ występuje w roślinach i grzybach. Jest również pozyskiwany na skalę przemysłową poprzez naświetlanie drożdżaków promieniami UV. Z kolei cholekalcyferol to forma „zwierzęca” - znajdziemy go w rybach oraz rybim oleju, mięsie, podrobach, jajach, a także...w naszej skórze, gdzie powstaje przy udziale promieniowania słonecznego.

Poza tym, obie substancje wykazują pewne różnice w zakresie efektywności przekształcania do form aktywnych oraz odmienności w oddziaływaniu na różne tkanki naszego ciała.

Witamina D2 i D3 – czy coś je łączy?

Zarówno cholekalcyferol, jak i ergokalcyferol, mimo różnic, przetwarzane są w naszym organizmie do tej samej substancji, czyli kalcytriolu, będącego aktywną biologicznie witaminą D.

By proces ten miał szansę powodzenia, niezbędne są enzymy obecne w wątrobie oraz nerkach.

Jakie są skutki niedoboru witaminy D?

Niedobór omawianej witaminy to nie tylkokrzywica i inne zaburzenia mineralizacji kości u dzieci. To również szereg innych funkcji pozakostnych, które nie są do końca poznane. Przyjmuje się że deficyty witaminy D mogą być związane ze spadkiem kondycji i nastroju prowadzącym nawet do depresji, zaburzeniami układu odpornościowego i sercowo – naczyniowego, cukrzycą, chorobami systemu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane, autyzm), a nawet nowotworami.

Czy synteza skórna oraz źródła pokarmowe wystarczą?

Niestety, ani produkcja w skórze, ani przyjmowanie tej witaminy wraz z pokarmem nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na nią. Efektywna produkcja skórna możliwa jest przy spełnieniu szeregu niezbędnych warunków, na które w wielu wypadkach nie mamy wpływu (np. zanieczyszczenie powietrza bądź mniej słoneczna pora roku). Z kolei, jeśli chodzi o źródła pokarmowe, tam witamina D występuje w znikomych ilościach. Stąd też specjaliści zalecają jej suplementację farmakologiczną nie tylko w przypadku jawnego niedoboru, lecz również profilaktycznie. Dobierając odpowiedni preparat oraz jego dawkę należy wziąć pod uwagę m.in. wiek, masę ciała, choroby współistniejące, czy wyjątkowe okoliczności jak np. ciążę. Warto zwrócić uwagę na produkt mel●tiki witamina D. Poza odpowiednio dobraną do wieku dzieci (od 3. do 18. roku życia) dawką witaminy D nie zawiera  on cukru, co pozwala nie narażać zębów na próchnicę. Tabletki te, dzięki formule MELT FORM, są szybko przyswajane przez organizm, ponieważ rozpuszczają się już na języku i mają lubiany przez dzieci waniliowy smak.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾