Patyczki kosmetyczne – popularny błąd w higienie
Czyszczenie uszu to bardzo istotny element higieny, jednak by przyniosło pożądany skutek, musi być prawidłowo przeprowadzone. W przeciwnym wypadku możemy jedynie wyrządzić sobie krzywdę. Jakie są skuteczne i bezpieczne metody czyszczenia uszu? Jak prawidłowo usuwać nadmiar woskowiny? Podpowiadamy.
Woskowina – przyjaciel czy wróg?
Woskowina jest naturalną wydzieliną powstającą w naszym przewodzie słuchowym. Jej obecność w uchu nie jest przejawem braku higieny, wręcz przeciwnie, jej rola w prawidłowym funkcjonowaniu tego narządu jest ogromna. Wytworzona substancja ma za zadanie nawilżać i chronić kanaliki słuchowe przed infekcjami i drobnoustrojami. Pochłania dostające się tam bakterie oraz wirusy, a następnie usuwa je na zewnątrz ucha.
Dlatego usuwając woskowinę, koncentrujmy się jedynie na ilości wydzieliny, znajdującej się w małżowinie usznej. Jeśli będziemy pozbywać się jej zbyt intensywnie, nasz organizm rozpocznie nadprodukcję wosku, a to z kolei może prowadzić do zatkania ucha.
Stosowanie patyczków kosmetycznych to wciąż bardzo popularna metoda czyszczenia uszu. Wkładanie czegokolwiek w głąb przewodu słuchowego może spowodować podrażnienie lub uszkodzenie. Patyczek może także doprowadzić do zatkania ucha poprzez przepchnięcie woskowiny w stronę płony bębenkowej. Dlatego unikajmy tej metody, w przeciwnym wypadku może nas czekać zabieg płukania uszu.
Jak prawidłowo czyścić uszy?
Co w takim razie możemy zrobić, by pozbyć się nadmiaru zalegającej woskowiny, a przy tym nie uszkodzić delikatnego narządu? Przede wszystkim pamiętajmy, by unikać wkładania czegokolwiek do wewnętrznej części ucha. Nadmiar woskowiny zostanie wydalony przez nasz organizm na zewnątrz – wystarczy więc pozbyć się wosku zalegającego w małżowinie usznej. Można to robić np. palcem lub używając skrawka ręcznika. W codziennej higienie możemy także stosować preparaty o oleistej konsystencji, które rozrzedzają woskowinę i ułatwiają jej usuwanie.
Płukanie uszu – kiedy jest konieczne?
Płukanie uszu to skuteczna metoda usuwania czopów zatykających przewód słuchowy. Nie jest to jednak czynność, którą powinniśmy wykonywać samodzielnie. Wtłaczanie wody do przewodu słuchowego może wywołać więcej problemów – pod wpływem wilgoci wosk pęcznieje i rozszerza się. Jeśli problem zatkanego ucha jest uciążliwy, umówmy się na wizytę laryngologiczną. Zabieg płukania uszu może wykonywać jedynie specjalista.
Pamiętajmy jednak, że prawidłowa higiena i stosowanie się do zaleceń pomoże uniknąć problemów zatkanych uszu.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾