Inne

Jak dobrać odpowiednie mleko modyfikowane dla niemowląt?

mleko dla niemowląt

Na sklepowych półkach możemy znaleźć obecnie szeroką gamę różnych mlek modyfikowanych. Wielu rodziców, którzy decydują się na karmienie takimi mieszankami, ma wtedy problem z doborem tych odpowiednich. Na co powinniśmy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Znalezienie odpowiedniego mleka modyfikowanego dla niemowlęcia nie jest prostym wyborem. W wielu przypadkach mleko to stanowi w początkowych miesiącach życia dziecka jego główne pożywienie, dlatego powinno dostarczać wszystkie kluczowe składniki odżywcze. Mleko modyfikowane zakupimy nie tylko w aptekach, ale również w wielu innych sklepach. Każda mieszanka ma nieco inny skład oraz oznaczenie liczbowe od 1 do 5. Im młodsze dziecko, tym niższa liczba na opakowaniu.

  • Mleko modyfikowane numer 1 – tak zwane mleko początkowe, przeznaczone dla dzieci od urodzenia do 6. miesiąca życia. Nie powinno się go jednak podawać wcześniakom.
  • Mleko modyfikowane numer 2 – podawane dzieciom od 6. do 12. miesiąca życia.
  • Mleka modyfikowane numer 3, 4 i 5 – są to mieszanki oferowane dla dzieci w wieku do 2. roku życia, do 3. roku życia oraz dla przedszkolaków.

Warto także wskazać, że w sklepach możemy kupić mleko modyfikowane dla niemowląt z innymi oznaczeniami. Jest ono przeznaczone dla maluchów, które mają określone problemy zdrowotne. Mleko oznaczone jako HA jest przeznaczone dla dzieci zagrożonych alergiami. Zawiera ono odpowiednie białko, które mniej uczula. Warto jednak wskazać, że nie jest ono stosowane u dzieci, które już mają alergię. Mleko z oznaczeniem AR jest przeznaczone przeciw ulewaniu się. Ma dodatkową substancję zagęszczającą, która zapobiega refluksowi u dziecka. Spotkamy też mleka z oznaczeniem R albo RG – mają dodatek kleiku ryżowego albo ryżowo-gryczanego, więc jest bardziej sycące. Dostępne są też mieszanki mleka przeznaczone na kolki i na wzdęcia. Dzięki temu, że mają obniżoną zawartość laktozy lub dodatek błonnika pomagają w uregulowaniu działania układu pokarmowego. W razie problemów z doborem odpowiedniego mleka modyfikowanego warto skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾