Przepisy dla dzieci

Jakie składniki powinny znaleźć się w jadłospisie rocznego dziecka? Krótki poradnik dla rodziców

Pierwsze urodziny dziecka to nie tylko okazja do świętowania, ale przede wszystkim do zadbania i prawidłowy sposób żywienia maluszka. W pierwszych  12 miesiącach życia podstawą jedzenia było mleko mamy. Pojawiły się także posiłki uzupełniające. Natomiast po ukończeniu 12. miesiąca jadłospis nieco się zmienia, ale wciąż powinien być dopasowany do wieku i potrzeb dziecka.  Sprawdź, o czym należy pamiętać przy komponowaniu posiłków dla malucha.

Jadłospis rocznego dziecka powinien obejmować 3 prawidłowo zbilansowane posiłki główne oraz 1-2 posiłki uzupełniające. Jeśli mama chce, wciąż może karmić dziecko piersią. Istotne znaczenie ma również fakt, by dobowa wartość energetyczna podawanego jedzenia wynosiła ok. 83 kcal na jeden kilogram masy ciała .   

Prawidłowo zbilansowany jadłospis rocznego dziecka, czyli jaki?

Wiesz już, że jadłospis rocznego dziecka powinien być odpowiednio zbilansowany i bezpieczny (musi składać się z produktów przeznaczonych dla małych dzieci). W praktyce oznacza to konieczność dostarczenia wraz z jedzeniem najważniejszych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Efekt ten można osiągnąć stosując zróżnicowaną dietę, tj. opartą na szerokiej gamie produktów spożywczych, a nie ograniczającą się jedynie do wybranych składników.

  • Niezbędne warzywa

Jadłospis rocznego dziecka powinien bezwzględnie obejmować warzywa. To niezwykle istotny składnik codziennego menu, który stanowi bogactwo cennych witamin i składników mineralnych oraz błonnika odpowiadającego za prawidłową pracę układu pokarmowego.

W diecie dziecka nie powinno zabraknąć warzyw zielonych dostarczających sporą ilość kwasu foliowego, witaminy B6 i witaminy B2. Ciemnozielone warzywa liściaste stanowią źródło witaminy E i witaminy K. Wzbogacając jadłospis malucha w rośliny strączkowe, dostarczasz mu białko roślinne. Bardzo ważne są także warzywa żółte, pomarańczowe, czerwone i fioletowe (np. bakłażan), które dostarczają przeciwutleniaczy.

  • Ważne owoce

Owoce są bardziej słodkie od warzyw, dlatego należy podawać je dziecku z umiarem. Owoce stanowią źródło witamin (przede wszystkim A i C).  Z uwagi na zawartość cukrów prostych należy ograniczyć podaż owoców do 1-2 porcji dziennie.

  • Mleko i przetwory mleczne

Mleko i przetwory mleczne to obowiązkowy składnik diety rocznego dziecka z uwagi na zawartość wapnia, witamin z grupy B oraz witaminy D. To one odgrywają znaczącą rolę w procesie wzrostu kości i zębów. Bardzo ważne jest więc uzupełnienie jadłospisu w mleko (o składzie dostosowanym do wieku dziecka) i produkty mleczne np. kefiry, jogurty (najlepiej jogurty naturalne), sery żółte, sery twarogowe. Chociaż należy zachować różnorodność, warto pamiętać, że najlepiej tolerowanymi przetworami mlecznymi są jogurty i kefiry – z uwagi na mniejszą zawartość laktozy, czyli cukru mlecznego.

  • Chude mięso

Jadłospis rocznego dziecka powinien uwzględniać również chude mięso, czyli m.in. drób, cielęcinę, jagnięcinę, wołowinę. Zgodnie z wytycznymi żywieniowymi, jego ilość nie powinna być mniejsza niż 35 g dziennie. Dzieciom szczególnie polecane jest mięso królicze zawierające sporą porcję białka (ok. 20%), które jest przyswajalne aż w 90%. Jego przewagą nad wołowiną jest także mniejsze ryzyko reakcji alergicznych.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾