Inne

Wyzwanie - Ząbkowanie

Przyjmuje się że, zęby zaczynają pojawiać się u niemowlęcia około 6 miesiąca życia. Jako pierwsze wyrzynają się przyśrodkowe siekacze czyli inaczej jedynki, następnie boczne siekacze nazywane dwójkami, pierwsze trzonowce inaczej czwórki, kły, a na końcu, około 20-30 tygodnia, drugie trzonowce czyli piątki. Ząbkowanie u dzieci nie jest jednak schematyczne i często przebiega w różnych etapach rozwoju. Jeśli więc Twoje dziecko nie wpisuje się w ten schemat, prawdopodobnie nie masz się czym martwić. Martwić możesz się tym, że w trakcie ząbkowania, niemowlę jest płaczliwe i rozdrażnione, niechętnie przyjmuje pokarmy i źle śpi w nocy.

Opisane objawy, choć zupełnie naturalne, spędzają sen z powiek rodzicom ząbkujących dzieci. Nic więc dziwnego, że świeżo upieczone mamy i młodzi tatusiowe szukają ratunku, by choć trochę pomóc niemowlęciu przetrwać ból i dyskomfort związany z wyrzynaniem się mleczaków.

Czy chcąc pomóc swojemu dziecku możesz mu zaszkodzić?

Niestety tak, produkty, które podajesz dziecku musisz wybierać z rozwagą. Młody organizm cały czas się rozwija i jest wrażliwy na działanie wielu szkodliwych czynników. W licznych preparatach, nawet tych przeznaczonych dla niemowląt, znajdują się składniki mające niebezpieczne działania niepożądane. Lidokaina, powszechnie stosowana substancja o miejscowym działaniu znieczulającym, może zaburzać funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i układu krążenia. Co więcej, może być przyczyną silnych reakcji uczuleniowych, ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie. Benzokaina to inny miejscowo działający środek znieczulający. Choć w mniejszym stopniu niż lidokaina, również może prowadzić do reakcji nadwrażliwości. Obydwie opisane substancje figurują w składach preparatów na ząbkowanie dostępnych bez recepty.

Czy istnieją bezpieczne sposoby na bolesne ząbkowanie?

Na szczęście tak. Starym i sprawdzonym sposobem jest podanie dziecku schłodzonego gryzaczka. Pamiętajmy tylko, by nie był to gryzaczek wyjęty prosto z zamrażalnika. Zbyt niska temperatura może spowodować odmrożenie błon śluzowych i skóry. Możemy również pomasować obolałe dziąsła przy pomocy specjalnej nakładki na palec lub gazika. Jeżeli chodzi o wyroby medyczne dostępne w aptece, dobrym rozwiązaniem jest preparat Anaftin Baby Żel na ząbkowanie. Nie zawiera w swoim składzie substancji powodujących działania niepożądane, a mimo to przynosi ulgę w bólu, ułatwia spokojny sen i przyjmowanie pokarmów. Działa aż w trzech mechanizmach. Specjalny aplikator umożliwia wykonanie masażu dziąseł. Jego naturalne składniki pomagają zmniejszyć ból i zaczerwienienie zmienionych miejsc, a dzięki lepkiej konsystencji żel dobrze przylega do dziąseł tworząc na nich warstwę ochronną.

Czy bolesne ząbkowanie wymaga wizyty u pediatry?

Bolesne ząbkowanie czasami wymaga wizyty w ośrodku zdrowia. Częstym objawem przy wyrzynaniu się mleczaków jest podwyższenie temperatury ciała. Ten objaw może jednak wskazywać na infekcję, która przebiega jednoczasowo z ząbkowaniem. Jeżeli więc niepokoi Cię gorączka, umów się na wizytę u lekarza. Podobnie należy postąpić gdy dziecko spożywa znacząco mniej pokarmów lub ma jakiekolwiek inne symptomy, które Cię niepokoją.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾